Food Delivery Profile (7.x-1.0-beta5) - en to ro translation catalogue (141 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Remove
ro: Elimină

en: Subscribe
ro: Abonare

en: more
ro: mai multe

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Tags
ro: Etichete

en: Home page
ro: Acasă

en: Categories
ro: Categorii

en: Go
ro: Mergi

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Types
ro: Tipuri

en: none
ro: nimic

en: Name
ro: Nume

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: up
ro: sus

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Help
ro: Ajutor

en: Theme
ro: Temă

en: Layout
ro: Prezentare

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Titles
ro: Titluri

en: User
ro: Utilizator

en: Continue
ro: Continuare

en: Question
ro: Întrebare

en: Answer
ro: Răspuns

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Custom
ro: Personalizat

en: Comment
ro: Comentariu

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Search settings
ro: Opţiuni căutare

en: Centered
ro: Centrat

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: Price
ro: Preţ

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: Payments
ro: Plăți

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Case
ro: Caz

en: Order
ro: Comandă

en: Position
ro: Poziţie

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Defaults
ro: Implicite

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full name
ro: Numele complet

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Request new password
ro: Solicitați parolă nouă

en: Languages
ro: Limbi

en: Map
ro: Hartă

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Create new account
ro: Crează cont nou

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Shopping cart
ro: Coş de cumpărături

en: Shipping
ro: Transport

en: Product
ro: Produs

en: details
ro: detalii

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: You are here
ro: Eşti aici

en: Apply
ro: Aplică

en: Bold
ro: Îngroșat

en: Menus
ro: Meniuri

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Hide
ro: Ascunde

en: file system
ro: sistem de fișiere

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Shadow
ro: Umbră

en: Offset
ro: Decalaj

en: Greek
ro: Greacă

en: Featured
ro: Recomandat

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Order total
ro: Total comandă

en: Sort options
ro: Opțiuni de sortare

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Add to cart form
ro: Adaugă la formularul coș

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Latin
ro: Latină

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Styles
ro: Stiluri

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Sidebar first
ro: Bara laterală mai întâi

en: Submitted by !username on !datetime
ro: Trimis de !username la !datetime

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ro: Meniul <em>Management</em> conține legături pentru sarcini administrative.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ro: Meniul <em>Principal</em> este folosit pe multe situri pentru a afișa secțiunile principale ale sitului, de obicei într-o bară de navigație poziționată sus.

en: Public files
ro: Fișiere publice

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ro: Directorul %directory nu există și nu a putut fi creat.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Contact Us
ro: Contactați-ne

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Shipping information
ro: Informații transport

en: Default font
ro: Font implicit

en: Management
ro: Administrare

en: Hide or Remove
ro: Ascunde sau scoate

en: Title styles
ro: Stilurile titlului

en: Remove links
ro: Scoateți toate legăturile

en: Hide comment titles
ro: Ascunde titlurile comentariilor
