Forena Reports (7.x-4.3) - en to ar translation catalogue (78 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: select
ar: اختر

en: title
ar: عنوان

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Type
ar: النوع

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Enabled
ar: مفعل

en: error
ar: خطأ

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Edit
ar: تحرير

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: category
ar: التصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Update
ar: تحديث

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: Path
ar: المسار

en: link
ar: رابط

en: Menu
ar: القائمة

en: Layout
ar: التنسيق

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: User
ar: المستخدم

en: Configure
ar: ضبط

en: Options
ar: الخيارات

en: Create
ar: أنشئ

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Block
ar: الصندوق

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Drupal
ar: دروبال

en: Header
ar: الترويسة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Heading
ar: الترويسة

en: Normal
ar: طبيعي

en: configure
ar: ضبط

en: Advanced
ar: متقدم

en: Details
ar: التفاصيل

en: General
ar: عام

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Clone
ar: استنساخ

en: Template
ar: القالب

en: Operation
ar: عملية

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Hidden
ar: مخفي

en: Source
ar: المصدر

en: Revert
ar: استرجع

en: Caption
ar: شرح

en: Style
ar: نمط

en: Document
ar: وثيقة

en: Debug
ar: تنقيح

en: Input formats
ar: أنساق الإدخال

en: Data
ar: المعطيات

en: Reports
ar: التقارير

en: Translate
ar: ترجمة

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Provide a menu link
ar: يوفر رابط قائمة

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ar: تعرض الروابط ذات الوزن الخفيف قبل الروابط ذات الوزن الثقيل.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء آليا على أحرف فريدة غير مستعملة.
