Forena Reports (7.x-4.3) - en to ja translation catalogue (93 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: select
ja: 選択

en: context
ja: コンテキスト

en: title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Type
ja: タイプ

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enabled
ja: 有効

en: error
ja: エラー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: category
ja: カテゴリー

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: Path
ja: パス

en: link
ja: リンク

en: Menu
ja: メニュー

en: Layout
ja: レイアウト

en: Keywords
ja: キーワード

en: User
ja: ユーザー

en: Configure
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Send Email
ja: メールを送信

en: Create
ja: 作成

en: Include
ja: 含む

en: Parent item
ja: 上位の項目

en: Block
ja: ブロック

en: Database
ja: データベース

en: Header
ja: ヘッダー

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Heading
ja: 見出し1

en: Normal
ja: ノーマル

en: configure
ja: 設定

en: Advanced
ja: 高度

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Details
ja: 詳細

en: General
ja: 全般

en: Ignore
ja: 無視

en: Class
ja: クラス

en: Cache
ja: キャッシュ

en: description
ja: 説明

en: Override
ja: 上書き

en: Clone
ja: 複製

en: Tab
ja: タブ

en: Template
ja: テンプレート

en: Operation
ja: 操作

en: Duration
ja: 期間

en: Hidden
ja: 非表示

en: Source
ja: ソース

en: Edit Block
ja: ブロックを編集

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Revert
ja: 戻す

en: Caption
ja: キャプション

en: Style
ja: スタイル

en: Document
ja: ドキュメント

en: Select
ja: 選択

en: Debug
ja: デバッグ

en: Input formats
ja: 入力書式

en: Skin
ja: スキン

en: Data
ja: データ

en: Reports
ja: レポート

en: Translate
ja: 翻訳

en: Add Data
ja: データを追加

en: label
ja: ラベル

en: Legend
ja: 用例

en: Callback
ja: コールバック

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Provide a menu link
ja: メニューリンクを生成

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ja: 小さなウエイト番号を持つメニューは大きなウエイト番号を持つメニューよりも前に表示されます。

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ja: システム内部名称にはTokenで置き換えられないオリジナルな文字列が含まれている必要があります。
