Forena Reports (7.x-4.5) - en to bn translation catalogue (41 entries)

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Type
bn: টাইপ

en: Subject
bn: বিষয়

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: error
bn: ত্রুটি

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: None
bn: একটিও নয়

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Message
bn: বার্তা

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Weight
bn: ভর

en: none
bn: একটিও নয়

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Update
bn: আপডেট

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: Menu
bn: মেনু

en: Keywords
bn: কী-ওয়ার্ড

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Configure
bn: কনফিগার

en: Block
bn: ব্লক

en: To
bn: বরাবর

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: General
bn: সাধারণ

en: Debug
bn: ডিবাগ

en: Reports
bn: রিপোর্ট

en: Translate
bn: অনুবাদ

en: Text format
bn: লেখার ফরম্যাট

en: Provide a menu link
bn: একটি মেনুতে লিংক হিসেবে রাখুন

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
bn: কম ভরের মেনু লিংকগুলো অপেক্ষাকৃত বেশি ভরের লিংকগুলোর আগে দেখানো হবে।
