Forena Reports (7.x-4.5) - en to fr translation catalogue (90 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: select
fr: sélectionner

en: context
fr: contexte

en: title
fr: titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: error
fr: erreur

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: category
fr: la catégorie

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: Path
fr: Chemin

en: link
fr: lien

en: Layout
fr: Mise en page

en: name
fr: nom

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Send Email
fr: Envoyer un courriel

en: Create
fr: Créer

en: Include
fr: Inclure

en: Parent item
fr: Élément parent

en: Block
fr: Bloc

en: Database
fr: Base de données

en: Header
fr: Entête

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Heading
fr: Entête

en: configure
fr: configurer

en: Advanced
fr: Avancé

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Details
fr: Détails

en: General
fr: Général

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Class
fr: Classe

en: Override
fr: Supplanter

en: Clone
fr: Cloner

en: Menu Title
fr: Titre de menu

en: Tab
fr: Onglet

en: class
fr: classe

en: Template
fr: Gabarit

en: Operation
fr: Opération

en: Duration
fr: Durée

en: Hidden
fr: Caché

en: Edit Block
fr: Modifier le bloc

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Revert
fr: Rétablir

en: Caption
fr: Légende

en: id
fr: identifiant (id)

en: Select
fr: Sélectionner

en: Input formats
fr: Formats de saisie

en: Skin
fr: Habillage

en: Data
fr: Données

en: Reports
fr: Rapports

en: Bcc
fr: cci

en: Translate
fr: Traduire

en: Data Source
fr: Source de données

en: Menu Path
fr: Chemin du Menu

en: Add Data
fr: Ajouter des données

en: label
fr: libellé

en: Legend
fr: Légende

en: Cc
fr: cc

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Text format
fr: Format de texte

en: token
fr: jeton (<em>token</em>)

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fr: Les liens de menus avec un poids léger seront affichés avant les liens dotés d'un poids plus lourd.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fr: Le nom système doit être unique.

en: CSS Styles
fr: Styles CSS
