Forena Reports (7.x-4.5) - en to hi translation catalogue (78 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: select
hi: चुने

en: context
hi: प्रसंग

en: title
hi: शीर्षक

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Type
hi: प्रकार

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: error
hi: त्रुटि

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: category
hi: विभाग

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: Path
hi: मार्ग

en: link
hi: लिंक

en: Menu
hi: सूची

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Options
hi: विकल्प

en: Create
hi: बनाएँ

en: Include
hi: शामिल

en: Parent item
hi: मूल जनक वस्तु

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Heading
hi: शीर्षक

en: Normal
hi: सामान्य

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Advanced
hi: विकसित

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: General
hi: सामान्य

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: Cache
hi: कैश

en: Template
hi: फर्मा

en: Operation
hi: काम

en: Duration
hi: अवधि

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Source
hi: स्रोत

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Style
hi: अंदाज

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Debug
hi: डिबग

en: Input formats
hi: इनपुट प्रारूप

en: Reports
hi: रपट

en: Translate
hi: अनुवाद

en: label
hi: लेबल

en: Callback
hi: वापस कॉल करें

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप
