Forena Reports (7.x-4.5) - en to tr translation catalogue (87 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: select
tr: seç

en: context
tr: bağlam

en: title
tr: başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Type
tr: Tip

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Enabled
tr: Etkin

en: error
tr: hata

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: category
tr: kategori

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: Path
tr: Yol

en: link
tr: bağlantı

en: Menu
tr: Menü

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: User
tr: Kullanıcı

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Options
tr: Seçenekler

en: Create
tr: Oluştur

en: Include
tr: Dahil et

en: Parent item
tr: Üst öğe

en: Block
tr: Blok

en: Database
tr: Veritabanı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Heading
tr: Başlık

en: configure
tr: yapılandır

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: General
tr: Genel

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Class
tr: Sınıf

en: Cache
tr: Önbellek

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Clone
tr: Kopya

en: Menu Title
tr: Menü Başlığı

en: Tab
tr: Sekme

en: Template
tr: Şablon

en: Operation
tr: İşlem

en: Duration
tr: Süre

en: Hidden
tr: Gizli

en: Source
tr: Kaynak

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Revert
tr: Geri al

en: Caption
tr: Başlık

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Document
tr: Belge

en: Select
tr: Seç

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Input formats
tr: Girdi biçimleri

en: Data
tr: Veri

en: Reports
tr: Raporlar

en: Translate
tr: Çevir

en: label
tr: etiket

en: Legend
tr: Gösterge (lejand)

en: Callback
tr: Geri dönüş

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Provide a menu link
tr: Bir menü bağlantısı sağlayın

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
tr: Ağırlığı küçük olan menü bağlantıları ağırlığı büyük olanlardan önce gösterilir.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
tr: Okunabilir makine adı benzersiz karakterler içermelidir.
