Forena Reports (7.x-4.6) - en to pt translation catalogue (89 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: select
pt: seleciona

en: context
pt: contexto

en: title
pt: título

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Type
pt: Tipo

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Habilitado

en: error
pt: erro

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: category
pt: categoria

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: Path
pt: Caminho

en: format
pt: formato

en: name
pt: nome

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: User
pt: Usuário

en: Configure
pt: Configurar

en: Options
pt: Opções

en: Send Email
pt: Enviar email

en: Create
pt: Criar

en: Include
pt: Incluir

en: Parent item
pt: Item superior

en: Block
pt: Bloco

en: Database
pt: Banco de dados

en: Header
pt: Cabeçalho

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: configure
pt: configurar

en: Advanced
pt: Avançado

en: Default Value
pt: Valor padrão

en: Details
pt: Detalhes

en: General
pt: Geral

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Class
pt: Classe

en: description
pt: descrição

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Clone
pt: Clonar

en: Menu Title
pt: Título do menu

en: Tab
pt: Aba

en: Template
pt: Modelo

en: Operation
pt: Operação

en: Duration
pt: Duração

en: Hidden
pt: Oculto

en: Source
pt: Fonte

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Revert
pt: Reverter

en: Caption
pt: Legenda

en: Style
pt: Estilo

en: Document
pt: Documento

en: Select
pt: Selecionar

en: Debug
pt: Depurar

en: Input formats
pt: Formatos de entrada

en: Skin
pt: Tema

en: Data
pt: Dados

en: Reports
pt: Relatórios

en: Translate
pt: Traduzir

en: label
pt: rótulo

en: Legend
pt: Legenda

en: Callback
pt: Retorno

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Provide a menu link
pt: Disponibilizar um link no menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
pt: Links de menu com pesos menores são exibidos antes de links com pesos maiores.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
pt: O nome de máquina deve conter caracteres exclusivos.
