Forena Reports (7.x-4.8) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: select
id: Pilih

en: context
id: konteks

en: title
id: judul

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: category
id: kategori

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: link
id: tautan

en: Layout
id: Tata letak

en: name
id: nama

en: Keywords
id: Kata kunci

en: User
id: Pengguna

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Options
id: Opsi

en: Create
id: Buat

en: Include
id: Termasuk

en: Parent item
id: Item induk

en: Block
id: Blok

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Heading
id: Judul

en: configure
id: konfigurasi

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Details
id: Rincian

en: General
id: Umum

en: Ignore
id: Abaikan

en: Class
id: Kelas

en: Cache
id: Tembolokan

en: Clone
id: Kloning

en: class
id: kelas

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Source
id: Sumber

en: Revert
id: Kembali

en: Caption
id: Keterangan

en: Style
id: Gaya

en: Document
id: Dokumen

en: Select
id: Pilih

en: Input formats
id: Format input

en: Skin
id: Kulit

en: Reports
id: Laporan

en: Report
id: Laporkan

en: Translate
id: Terjemahkan

en: label
id: etiket

en: Callback
id: Panggil kembali

en: Text format
id: Format teks

en: Provide a menu link
id: Sediakan tautan menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
id: Tautan menu yang lebih ringan akan ditampilkan sebelum tautan yang lebih berat.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
id: Nama yang dapat dibaca mesin harus berisi karakter-karakter unik.
