Forena Reports (7.x-4.8) - en to it translation catalogue (81 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: select
it: seleziona

en: context
it: contesto

en: title
it: titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Type
it: Tipo

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Enabled
it: Attivato

en: error
it: errore

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: category
it: categoria

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: Path
it: Percorso

en: Keywords
it: Parole chiave

en: User
it: Utente

en: Configure
it: Configura

en: Options
it: Opzioni

en: Create
it: Crea

en: Include
it: Includi

en: Parent item
it: Voce padre

en: Block
it: Blocco

en: Header
it: Intestazione

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Visibility
it: Visibilità

en: Heading
it: Intestazione

en: Normal
it: Normale

en: configure
it: configura

en: Advanced
it: Avanzate

en: Details
it: Dettagli

en: General
it: Generale

en: Ignore
it: Ignora

en: Class
it: Classe

en: description
it: descrizione

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Clone
it: Clona

en: Menu Title
it: Titolo del Menù

en: Tab
it: Scheda

en: Operation
it: Operazione

en: Duration
it: Durata

en: Hidden
it: Nascosto

en: Source
it: Sorgente

en: Parameters
it: Parametri

en: Revert
it: Ripristina

en: Caption
it: Didascalia

en: Style
it: Stile

en: Document
it: Documento

en: Select
it: Scegliere

en: Input formats
it: Formati di input

en: Skin
it: Tema grafico

en: Data
it: Dati

en: Reports
it: Resoconti

en: Report
it: Resoconto

en: Translate
it: Traduci

en: Data Source
it: Sorgente dati

en: label
it: etichetta

en: Text format
it: Formato del testo

en: Provide a menu link
it: Fornisce una voce del menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
it: Le voci del menu con un peso minore vengono visualizzate prima delle voci con un peso maggiore.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
it: Il nome ad uso interno deve essere univoco.
