Forena Reports (7.x-4.8) - en to fa translation catalogue (71 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Type
fa: نوع

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Enabled
fa: فعال

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: تدوین

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Message
fa: پیغام

en: Password
fa: رمز

en: Weight
fa: وزن

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: Path
fa: مسیر

en: link
fa: واصلی

en: Menu
fa: قائم

en: Layout
fa: آرایش

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: User
fa: کاربر

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Create
fa: ایجاد

en: Include
fa: پیوست

en: Parent item
fa: عنصر والد

en: Block
fa: قالبک

en: Database
fa: مخزن داده

en: Drupal
fa: دروپال

en: Header
fa: سربرگ

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Heading
fa: عنوان

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Details
fa: جزئیات

en: General
fa: عمومی

en: Ignore
fa: چشم پوشی

en: Cache
fa: حافظه موقت

en: Clone
fa: تکثیر سازی

en: Tab
fa: زبانه

en: Duration
fa: مدت

en: Hidden
fa: پنهان

en: Source
fa: منبع

en: Revert
fa: بازگشت

en: Caption
fa: عنوان

en: Style
fa: اصلوب

en: Select
fa: انتخاب

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: Skin
fa: پوسته

en: Data
fa: داده

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Translate
fa: ترجمه

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Provide a menu link
fa: ارائه یک واصلی قائم

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین باید شامل حروف منحصر به فرد باشد.
