Forena Reports (7.x-4.8) - en to uk translation catalogue (114 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: select
uk: вибір

en: context
uk: контекст

en: title
uk: назва

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Type
uk: Тип

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: error
uk: помилка

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: немає

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: category
uk: категорія

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Update
uk: Оновити

en: Access
uk: Доступ

en: Add
uk: Додати

en: Path
uk: Шлях

en: link
uk: посилання

en: Menu
uk: Меню

en: Layout
uk: Макет

en: format
uk: формат

en: name
uk: ім'я

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: User
uk: Користувач

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Options
uk: Опції

en: Send Email
uk: Надіслати лист

en: Create
uk: Створити

en: Include
uk: Долучити

en: Parent item
uk: Батьківський пункт

en: Block
uk: Блок

en: Database
uk: База даних

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Visibility
uk: Видимість

en: Heading
uk: Заголовок

en: Normal
uk: Звичайне

en: configure
uk: налаштувати

en: Advanced
uk: Розширені

en: Default Value
uk: Типове значення

en: Details
uk: Подробиці

en: General
uk: Загальне

en: Ignore
uk: Нехтувати

en: Class
uk: Клас

en: Cache
uk: Кеш

en: description
uk: опис

en: Override
uk: Перевизначити

en: Clone
uk: Клонувати

en: Menu Title
uk: Заголовок меню

en: Tab
uk: Вкладка

en: class
uk: клас

en: Template
uk: Шаблон

en: Operation
uk: Дія

en: Duration
uk: Тривалість

en: Hidden
uk: Приховано

en: Source
uk: Джерело

en: Edit Block
uk: Редагувати блок

en: Parameters
uk: Параметри

en: Revert
uk: Відновити

en: Caption
uk: Підпис

en: Style
uk: Стиль

en: Driver
uk: Драйвер

en: Document
uk: Документ

en: Select
uk: Вибір

en: Debug
uk: Зневадження

en: Input formats
uk: Формати вводу

en: Skin
uk: Обкладинка

en: Data
uk: Дані

en: Reports
uk: Звіти

en: Report
uk: Звіт

en: Are you sure you want to delete this block?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей блок?

en: Bcc
uk: Пр. копія

en: Translate
uk: Перекласти

en: target
uk: ціль

en: operation
uk: операція

en: Data Source
uk: Джерело даних

en: Menu Path
uk: Шлях у меню

en: Add Data
uk: Додати дані

en: label
uk: мітка

en: Legend
uk: Легенда

en: Delete Data
uk: Вилучити дані

en: Cc
uk: Копія

en: Callback
uk: Зворотний виклик

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Last Modified
uk: Час останньої зміни

en: token
uk: замінник

en: Character Set
uk: Набір символів

en: Provide a menu link
uk: Створити посилання в меню

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
uk: Посилання меню з меншою вагою відображаються перед посиланнями з більшою вагою.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
uk: Машино-читабельна назва має містити унікальні символи.

en: require
uk: вимагати

en: Tool Tip
uk: Підказки

en: All Languages
uk: Мови

en: SVG Document
uk: Документ SVG
