Forena Reports (7.x-4.9) - en to ru translation catalogue (104 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: select
ru: выбор

en: context
ru: контекст

en: title
ru: заголовок

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Type
ru: Тип

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Enabled
ru: Включено

en: error
ru: ошибка

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: category
ru: категория

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Update
ru: Обновить

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: Path
ru: Путь

en: link
ru: ссылка

en: Menu
ru: Меню

en: Layout
ru: Макет

en: format
ru: формат

en: name
ru: имя

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: User
ru: Пользователь

en: Configure
ru: Настроить

en: Options
ru: Опции

en: Create
ru: Создать

en: Include
ru: Включить

en: Parent item
ru: Родитель

en: Block
ru: Блок

en: Database
ru: База данных

en: Header
ru: Шапка

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Visibility
ru: Видимость

en: Heading
ru: Заголовок

en: Normal
ru: Нормальный

en: configure
ru: настроить

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Details
ru: Подробности

en: General
ru: Общий

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Class
ru: Класс

en: Cache
ru: Кэш

en: description
ru: описание

en: Override
ru: Переопределить

en: Clone
ru: Клонировать

en: Menu Title
ru: Заголовок меню

en: Tab
ru: Вкладка

en: class
ru: класс

en: Template
ru: Шаблон

en: Operation
ru: Действие

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Source
ru: Источник

en: Edit Block
ru: Редактировать блок

en: Parameters
ru: Параметры

en: Revert
ru: Вернуть

en: Caption
ru: Подпись

en: Style
ru: Стиль

en: Document
ru: Документ

en: Select
ru: Выбрать

en: Debug
ru: Отладка

en: Input formats
ru: Форматы ввода

en: Skin
ru: Обложка

en: Data
ru: Данные

en: Reports
ru: Отчёты

en: Report
ru: Отчёт

en: Bcc
ru: Скрытая копия

en: Translate
ru: Переводы

en: operation
ru: операция

en: Data Source
ru: Исходные данные

en: label
ru: метка

en: Legend
ru: Легенда

en: Cc
ru: Копия

en: Callback
ru: Обратный вызов

en: Text format
ru: Текстовый формат

en: token
ru: маркер

en: Report Name
ru: Название отчёта

en: Character Set
ru: Кодировка

en: Provide a menu link
ru: Создать ссылку в меню

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ru: Ссылки меню с более легким весом "всплывают" над ссылками более тяжелыми.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ru: Машинное имя должно состоять из уникальных знаков.

en: require
ru: обязательное поле
