Forge (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (76 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Pages
it: Pagine

en: enabled
it: attivato

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: yes
it: sì

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Yes
it: Sì

en: Download
it: Scarica

en: File path
it: Percorso del file

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Weight
it: Peso

en: Variable
it: Variabile

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Path
it: Percorso

en: Region
it: Regione

en: Theme
it: Tema

en: Created
it: Creato

en: Expanded
it: Espanso

en: Module
it: Modulo

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: File name
it: Nome del file

en: Field name
it: Nome del campo

en: Title label
it: Etichetta per il titolo

en: Fields
it: Campi

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Scale
it: Scala

en: Table
it: Tabella

en: Attributes
it: Attributi

en: Pattern
it: Modello

en: Function
it: Funzione

en: Additional
it: Aggiuntivo

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Variables
it: Variabili

en: Precision
it: Precisione

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Columns
it: Colonne

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Indexes
it: Indici

en: and
it: e

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Add more
it: Aggiungi

en: Unsigned
it: Senza segno

en: The human-readable name of the node type.
it: Il nome leggibile del tipo di contenuto.

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
it: Fornisci una spiegazione delle modifiche effettuate. Aiuterà altri autori a comprendere le tue motivazioni.

en: Default: %value
it: Valore predefinito: %value

en: Administrative name
it: Nome per l'amministrazione

en: Table description
it: Descrizione della tabella

en: Tab options
it: Opzioni scheda
