Forge (7.x-1.1-beta1) - en to fa translation catalogue (78 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: enabled
fa: فعال

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: yes
fa: بله

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Download
fa: دانلود

en: File
fa: فایل

en: File path
fa: مسیر فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Weight
fa: وزن

en: Variable
fa: متغیر

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: فیلد

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Region
fa: ناحیه

en: Theme
fa: پوسته

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Expanded
fa: گسترده

en: Module
fa: ماژول

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Log message
fa: گزارش

en: File name
fa: نام فایل

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Title label
fa: عنوان

en: Fields
fa: فیلدها

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Scale
fa: مقیاس

en: Table
fa: جدول

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Cache
fa: حافظه موقت

en: Pattern
fa: الگو

en: Template
fa: قالب

en: Function
fa: تابع

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: بازبینی

en: current revision
fa: بازبینی جاری

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Variables
fa: متغیرها

en: Precision
fa: دقت

en: Menu name
fa: نام منو

en: Rebuild
fa: بازسازی

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Locked
fa: قفل شده

en: and
fa: و

en: Index name
fa: نام شاخص

en: No projects found.
fa: هیچ پروژه‌ای پیدا نشد.

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Add more
fa: افزودن تعداد بیشتر

en: support
fa: پشتیبانی

en: Unsigned
fa: بدون علامت

en: The human-readable name of the node type.
fa: نام قابل فهم توسط انسان نوع محتوا.

en: Revision log message
fa: پیغام گزارش بازبینی

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fa: یک توضیح درباره تغییراتی که می‌دهید. این توضیحات به دیگران کمک می‌کند انگیزه شما را درک کنند.
