Forge (7.x-1.1-beta1) - en to id translation catalogue (72 entries)

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: enabled
id: hidup

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: yes
id: ya

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Download
id: Unduh

en: File path
id: Jalur berkas

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Weight
id: Bobot

en: Variable
id: Variabel

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Theme
id: Tema

en: Created
id: Dibuat

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Module
id: Modul

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Pesan log

en: File name
id: Nama berkas

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Scale
id: Skala

en: Table
id: Tabel

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Cache
id: Tembolokan

en: Pattern
id: Pola

en: Function
id: Fungsi

en: Additional
id: Tambahan

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Variables
id: Variabel

en: Precision
id: Ketelitian

en: Menu name
id: Nama menu

en: Rebuild
id: Bangun Kembali

en: Columns
id: Kolom

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Indexes
id: Indeks

en: and
id: dan

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Callback
id: Panggil kembali

en: The human-readable name of the node type.
id: Nama tipe node terbaca-manusia.

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
id: Sediakan penjelasan atas perubahan yang Anda buat. Hal ini akan membantu penulis lain memahami motivasi Anda.

en: Administrative name
id: Nama administratif
