Forms (FSE) (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (52 entries)

en: Forms
it: Form

en: user
it: utente

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: settings
it: impostazioni

en: View
it: Visualizza

en: User
it: Utente

en: Submitted
it: Inserito

en: Fields
it: Campi

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: submissions
it: inserimenti

en: Changed
it: Modificato

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Available as block
it: Disponibile come blocco

en: In the form of WW (01 - 53).
it: Nella forma di WW(01 - 53).

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Redirect url
it: URL di reindirizzamento

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: In the form of CCYYMMDD.
it: Nella forma di CCYYMMDD.

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: In the form of YYYYMM.
it: Nella forma di YYYYMM.

en: Created year
it: Creato anno

en: In the form of YYYY.
it: Nella forma di YYYY.

en: Created month
it: Creato mese

en: In the form of MM (01 - 12).
it: Nella forma di MM(01 - 12)

en: Created day
it: Creato giorno

en: In the form of DD (01 - 31).
it: Nella forma di DD(01 - 31).

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: Entities
it: Entità

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: Remote address
it: Indirizzo remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
it: Indirizzo IP da cui l'utente ha effettuato l'invio.

en: (Machine name: @type)
it: (nome ad uso interno: @type)
