FullCalendar (7.x-2.0-rc1) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Center
fr: Centre

en: Label
fr: Libellé

en: Display
fr: Affichage

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Up to date
fr: À jour

en: Out of date
fr: Non à jour

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Month
fr: Mois

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Events
fr: Évènements

en: All day
fr: Journée Entière

en: Close
fr: Fermer

en: Time format
fr: Format de temps

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Disable dragging
fr: Désactiver la fonction "glisser"

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Title field
fr: Champ titre

en: Bundle
fr: Type

en: More info
fr: En savoir plus

en: Title format
fr: Format du titre

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fr: L'étiquette de ce champ, qui sera affichée aux utilisateurs finaux si le style l'exige.

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: URL field
fr: Champ URL

en: Development (Uncompressed code)
fr: Développement (code non compressé)

en: Displays items on a calendar.
fr: Affiche les éléments dans un calendrier.

en: At least @a
fr: Au moins @a

en: Path to FullCalendar
fr: Chemin d'accès à FullCalendar

en: Choose FullCalendar compression level
fr: Choisir le niveau de compression de FullCalendar

en: Enter the path relative to Drupal root where the FullCalendar plugin directory is located.
fr: Saisir le chemin relatif à la racine de Drupal, où le répertoire plugin FullCalendar est situé.

en: First hour
fr: Première heure
