Fusion Accelerator (7.x-2.0-beta1) - en to nl translation catalogue (89 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Pages
nl: Pagina's

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: enable
nl: inschakelen

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: content
nl: inhoud

en: Group
nl: Groep

en: List
nl: Lijst

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: default
nl: standaard

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Save
nl: Opslaan

en: Update
nl: Bijwerken

en: Add
nl: Toevoegen

en: Region
nl: Gebied

en: Theme
nl: Thema

en: Layout
nl: Lay-out

en: theme
nl: thema

en: Configure
nl: Instellen

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Roles
nl: Rollen

en: Width
nl: Breedte

en: General
nl: Algemeen

en: CSS classes
nl: CSS-klassen

en: Visibility settings
nl: Zichtbaarheidsinstellingen

en: Operation
nl: Bewerking

en: Delete rule
nl: Regel verwijderen

en: No items selected.
nl: Geen items geselecteerd.

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: Source
nl: Bron

en: Refine
nl: Verfijnen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: any
nl: elke

en: Units
nl: Eenheden

en: Results
nl: Resultaten

en: Themes
nl: Thema's

en: Processing
nl: Verwerken

en: disable
nl: uitschakelen

en: Show block for specific roles
nl: Blok voor bepaalde rollen weergeven

en: Show block on specific pages
nl: Blok op bepaalde pagina's weergeven

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Skin
nl: Uiterlijk

en: Show only items where
nl: Laat alleen de items zien waarbij

en: Edit rule
nl: Regel bewerken

en: Create a new rule
nl: Een nieuwe regel aanmaken

en: Save rule
nl: Regel opslaan

en: Landscape
nl: Landschap

en: Skin settings
nl: Layout-instellingen

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Rule type
nl: Regeltype

en: No blocks in this region
nl: Dit gebied bevat geen blokken

en: An error occurred and processing did not complete.
nl: Er is een fout opgetreden en de bewerking is niet voltooid.

en: Typography
nl: Typographie

en: Split sidebars
nl: Zijbalken splitsen

en: Both sidebars first
nl: Beide zijbalken eerst

en: Both sidebars last
nl: Beide zijbalken laatst

en: Enable grid overlay mask for administrators.
nl: Raster-overlaymasker inschakelen voor beheerders.

en: Not restricted
nl: Geen beperking

en: All pages except those listed
nl: Alle pagina's behalve de genoemde

en: Only the listed pages
nl: Alleen de genoemde pagina's

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
nl: Pagina's waarop deze PHP-code <code>TRUE</code> teruggeeft (alleen voor experts)

en: Pages or PHP code
nl: Pagina's of PHP-code

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
nl: Als voor de PHP-optie is gekozen, voer dan PHP-code in tussen %php. Let op dat het uitvoeren van foutieve PHP-code de website onbereikbaar kan maken.

en: Not customizable
nl: Niet aanpasbaar

en: Restricted to certain pages
nl: Beperkt tot bepaalde pagina's

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: Show block for specific content types
nl: Blok voor bepaalde inhoudstypen weergeven

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
nl: Laat dit blok alleen zien op pagina's van het aangegeven type / de aangegeven types. Als u geen type kiest dan wordt de zichtbaarheid niet beperkt door het inhoudstype.

en: and where %property is %value
nl: en waarbij %property gelijk is aan %value

en: where %property is %value
nl: waarbij %property gelijk is aan %value

en: and where
nl: en waarbij
