G Captcha (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (21 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Language
id: Bahasa

en: Overview
id: Sekilas

en: Size
id: Ukuran

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Form ID
id: ID formulir

en: Theme
id: Tema

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: revert
id: kembalikan

en: Illegal form_id
id: form_id tidak dikenal

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
id: Hapus CAPTCHA untuk formulir %form_id.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
id: "CAPTCHA" adalah singkatan dari "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Hal ini biasanya uji tantangan-tanggapan untuk menentukan apakah user adalah manusia. Modul CAPTCHA adalah alat untuk melawan penerimaan otomatis oleh pengguna yang jahat (spam) sebagai contoh untuk mengisi formullir komentar,  pendaftaran user, buku tamu, dll. Anda dapat memperluas bentuk-bentuk yang diinginkan dengan tantangan tambahan, yang seharusnya mudah bagi manusia untuk memecahkan secara benar, tetapi sangat sulit bagi skrip otomatis dan kode spam untuk menjalankannya.

en: Secret Key
id: Kunci Rahasia

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Form protection
id: Perlindungan form

en: Default challenge type
id: Jenis tantangan baku

en: - No challenge -
id: - Tidak ada tantangan -
