G Captcha (7.x-1.2) - en to fr translation catalogue (28 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Language
fr: Langue

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Size
fr: Taille

en: Settings
fr: Paramètres

en: Save
fr: Enregistrer

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: Theme
fr: Thème

en: Public Key
fr: Clé Publique

en: Secret key
fr: Clé secrète

en: revert
fr: rétablir

en: Illegal form_id
fr: Form_id non permis

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le CAPTCHA pour le form_id %form_id ?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
fr: Le CAPTCHA du formulaire %form_id a été supprimé.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
fr: "CAPTCHA" est un acronyme pour "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (test de Turing public complètement automatisé pour différencier les humains des ordinateurs). Le module CAPTCHA est un outil pour combattre la soumission automatique de formulaire par des utilisateurs malicieux (le pourriel) pour par exemple les formulaires de commentaires, de création de compte, de livre d'or, etc. Vous pouvez étendre les formulaires choisis avec un test qui devrait être aisément résolu par un humain, mais suffisamment difficile pour empêcher les scripts automatiques ou les robots de le résoudre.

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
fr: CAPTCHA est une marque déposée de Carnegie Mellon University.

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: API Keys
fr: Clés API

en: Public key
fr: Clé publique

en: Light
fr: Léger

en: Form protection
fr: Protection des formulaires

en: Added CAPTCHA point.
fr: Pointage CAPTCHA ajouté.

en: CAPTCHA point administration
fr: Administration du pointage CAPTCHA

en: Default (@default)
fr: Par défaut (@default)

en: Dark
fr: Sombre

en: - No challenge -
fr: - Aucun défi -
