GatherContent (7.x-3.4) - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Item Name
fr: Nom de l'élément

en: Project
fr: Projet

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Back
fr: Précédent

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Upload
fr: Transférer

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Never
fr: Jamais

en: Published
fr: Publié

en: Overridden
fr: Supplanté

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Close
fr: Fermer

en: Sort by
fr: Trier par

en: create
fr: créer

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Select all rows in this table
fr: Sélectionner toutes les lignes du tableau

en: Deselect all rows in this table
fr: Désélectionner toutes les lignes du tableau

en: Authentication
fr: Authentification

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Select
fr: Sélectionner

en: Publish
fr: Publier

en: Abstract
fr: Résumé

en: Mapping
fr: Correspondance

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Importing
fr: Importation

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Verify
fr: Vérifier

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Status ID
fr: ID du statut

en: Starting import
fr: Début de l'importation

en: Import status
fr: Statut de l'importation

en: Project ID
fr: Identifiant (ID) de projet

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: Select content
fr: Sélectionner le contenu

en: Node status
fr: Statut du nœud

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Update @title
fr: Mettre à jour @title

en: Import configuration
fr: Importer la configuration

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Master
fr: Principal

en: An error occurred during processing
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
fr: Une erreur irrémédiable s'est produite. Vous trouverez le message d'erreur ci-dessous. Il est conseillé de le copier dans le presse-papiers pour référence.

en: Table description
fr: Description du tableau

en: GC Link
fr: GC Lien
