GatherContent (7.x-3.4) - en to pt translation catalogue (78 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Item Name
pt: Nome do item

en: Project
pt: Projeto

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Back
pt: Voltar

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Upload
pt: Carregar

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Never
pt: Nunca

en: Published
pt: Publicado

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: N/A
pt: N/D

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Desc
pt: Decrescente

en: Close
pt: Fechar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: create
pt: criar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Select all rows in this table
pt: Selecionar todas as linhas da tabela

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as linhas da tabela

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Please wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Select
pt: Selecionar

en: Publish
pt: Publicar

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Importing
pt: Importando

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Verify
pt: Verificar

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Status ID
pt: ID do status

en: Starting import
pt: Iniciando a importação

en: Import status
pt: Importar status

en: Import failed
pt: A importação falhou

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Node status
pt: Status do node

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Update @title
pt: Atualizar @title

en: Asc
pt: Ascendente

en: Import configuration
pt: Importar configuração

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Master
pt: Principal

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. É possível localizar a mensagem de erro abaixo. É aconselhável copiá-la para a área de transferência para referência.

en: Table description
pt: Descrição da tabela

en: 1 item selected | @count item selected
pt[0]: 1 item selecionado
pt[1]: @count itens selecionados
