Groups, Communities and Co (GCC) (7.x-1.0-beta1) - en to ar translation catalogue (92 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: User Login
ar: تسجيل دخول المستخدم

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Private
ar: خاص

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Unsubscribe
ar: الغ الاشتراك

en: Description
ar: الوصف

en: Public
ar: عام

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Name
ar: الاسم

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: Path
ar: المسار

en: Menu
ar: القائمة

en: States
ar: الحالات

en: User
ar: المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Options
ar: الخيارات

en: Node
ar: العقدة

en: Active
ar: نشط

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Roles
ar: الأدوار

en: Filter
ar: انتقاء

en: here
ar: هنا

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Filters
ar: المرشحات

en: Close
ar: إغلاق

en: Operation
ar: عملية

en: Hidden
ar: مخفي

en: Pending
ar: معلّق

en: menu
ar: قائمة

en: Edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Delete menu
ar: احذف القائمة

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Themes
ar: الحلل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Delete role
ar: احذف الدور

en: Basic configuration
ar: اﻹعدادات الأساسية

en: Menus
ar: القوائم

en: Save role
ar: حفظ الدور

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@link_path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: There was an error saving the menu link.
ar: خطأ أثناء حفظ رابط القائمة.

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف القائمة %title؟

en: Administrator
ar: مدير

en: edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Context
ar: السياق

en: The custom menu %title has been deleted.
ar: تم حذف القائمة %title.

en: Bundle
ar: الحزمة

en: List links
ar: سرد الروابط

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: list links
ar: سرد الروابط

en: Edit role
ar: تحرير الدور

en: add link
ar: إضافة رابط

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
ar: لا توجد روابط قائمة حالياً. <a href="@link">إضافة رابط</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
ar: النص المستخدم لهذا الرابط في القائمة.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: مسار هذا الرابط من القائمة. قد يكون مسار داخلي لدروبال مثل %add-node أو رابط خارجي مثل %drupal. استخدم %front للربط بالصفحة الرئيسية.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: الروابط الغير مفعلة لا ينم عرضها في القوائم.

en: Show as expanded
ar: الإظهار بشكل موسع

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ar: إذا اخترت هذا الخيار وكان للعنصر أبناء، فإن قائمته ستظهر دائماً بشكل موسع.

en: Parent link
ar: الرابط اﻷب

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق للرابط وكل فروعه محدد إلى !maxdepth. لا يمكن استخدام بعض الروابط كرئيسية إذا تم تجاوز الحد الأقصى.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، ترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
ar: هل تريد بالتأكيد حذف رابط القائمة المخصص %item؟

en: The menu link %title has been deleted.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: Deleted menu link %title.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
ar[0]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابط قائمة واحد في %title. سيتم حذفه (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[1]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابط قائمة واحد في %title. سيتم حذفه (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[2]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابطا قائمة إثنان في %title. سيتم حذفهما (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[3]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count روابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[4]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count رابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[5]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count رابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).

en: Your configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
ar: هل أنت متأكد من حذف الدور %name؟

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ar: اسم فريد لإنشاء عنوان رابط القائمة. يجب أن يحتوي فقط على الحروف اللاتينية الصغيرة، الأرقام والشرطات.
