Groups, Communities and Co (GCC) (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (99 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: User Login
id: Login Pengguna

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Private
id: Privat

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Enable
id: Aktifkan

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Overview
id: Sekilas

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Views
id: View

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: States
id: Status

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Active
id: Aktif

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Configuration saved.
id: Konfigurasi sudah disimpan.

en: Roles
id: Peran

en: Filter
id: Saring

en: Members
id: Anggota

en: here
id: di sini

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Filters
id: Filter

en: Close
id: Tutup

en: Operation
id: Operasi

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Pending
id: Tertunda

en: published
id: diterbitkan

en: Delete menu
id: Hapus menu

en: Select List
id: Pilih daftar

en: Blocked
id: Diblokir

en: Permissions
id: Izin

en: Themes
id: Tema

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: Apply
id: Terapkan

en: Delete role
id: Hapus peran

en: Basic configuration
id: Konfigurasi dasar

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Save role
id: Simpan pemeran

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
id: Sistem menu hanya menyimpan path sistem saja, tapi akan menggunakan alias URL saat menampilkan. %link_path sudah disimpan sebagai %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
id: Path '@link_path' tidak benar atau mungkin anda tidak dibolehkan mengakses.

en: There was an error saving the menu link.
id: Ada kesalahan saat menyimpan link menu.

en: Menu name
id: Nama menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
id: Anda yakin ingin menghapus menu %title?

en: Node access
id: Akses node

en: edit menu
id: sunting menu

en: Context
id: Kontek

en: The custom menu %title has been deleted.
id: Menu %title sudah dihapus.

en: Bundle
id: Bundel

en: List links
id: Daftar tautan

en: Add link
id: Tambah tautan

en: list links
id: daftar pranala

en: Edit role
id: Edit pemeran

en: Taxonomy Term
id: Istilah Taksonomi

en: add link
id: tambah tautan

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
id: Belum ada tautan menu. <a href="@link">Tambahkan tautan</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
id: Teks yang akan digunakan untuk tautan ini dalam menu.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
id: Path untuk tautan menu. Path ini dapat berupa path Drupal internal seperti %add-node atau URL eksternal seperti %drupal. Masukkan %front untuk tautan ke halaman depan.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
id: Tautan menu yang tidak diaktifkan tidak akan tercantum dalam menu apapun.

en: Show as expanded
id: Tampilkan dengan dikembangkan

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
id: Jika dipilih dan tautan menu ini mempunyai anak, menu akan selalu tampil dikembangkan.

en: Parent link
id: Induk tautan

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
id: Kedalaman maksimal tautan dan semua anakannya adalah !maxdepth. Beberapa tautan menu mungkin tidak tersedia sebagai induk jika memilihnya akan melampaui batasan ini.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
id: Opsional. Dalam menu, tautan yang lebih berat akan tenggelam dan tautan yang lebih ringan akan ditempatkan di atas.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
id: Anda yakin ingin menghapus pranala menu kostum %item ?

en: The menu link %title has been deleted.
id: Tautan menu %title telah dihapus.

en: Deleted menu link %title.
id: Menghapus tautan menu %title.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
id[0]: <strong>Peringatan:</strong> Saat ini ada 1 tautan menu di %title. Ini akan dihapus (item yang ditentukan oleh sistem akan diatur ulang).
id[1]: <strong>Peringatan:</strong> Saat ini ada @count tautan menu pada %title. Mereka akan dihapus (tautan yang ditentukan oleh sistem akan diatur ulang).

en: Your configuration has been saved.
id: Konfigurasi anda telah disimpan.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
id: Anda yakin akan menghapus pemeran %name ?

en: Shown when hovering over the menu link.
id: Ditampilkan ketika kursor mouse lewat diatas tautan menu.

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
id: Nama unik untuk membuat URL untuk menu. Itu hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan tanda hubung.

en: Add a new role
id: Tambahkan sebuah peran baru
