Groups, Communities and Co (GCC) (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (103 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: User Login
it: Login Utente

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Private
it: Privato

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Subscribe
it: Registrati

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Enable
it: Abilita

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Overview
it: Panoramica

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Views
it: Viste

en: Add
it: Aggiungi

en: Path
it: Percorso

en: States
it: Stati

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Active
it: Attivo

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Configuration saved.
it: Configurazione salvata.

en: Roles
it: Ruoli

en: Filter
it: Filtra

en: Member since
it: Membro da

en: here
it: qui

en: Configuration
it: Configurazione

en: Filters
it: Filtri

en: Close
it: Chiudi

en: Operation
it: Operazione

en: Hidden
it: Nascosto

en: Pending
it: In sospeso

en: published
it: pubblicato

en: Edit menu
it: Modifica menù

en: Delete menu
it: Elimina menù

en: Select List
it: Lista di selezione

en: Blocked
it: Bloccato

en: Permissions
it: Permessi

en: Themes
it: Temi

en: not published
it: non pubblicato

en: Apply
it: Applica

en: Delete role
it: Elimina ruolo

en: Basic configuration
it: Configurazione di base

en: Blocks
it: Blocchi

en: Menus
it: Menù

en: Save role
it: Salva ruolo

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
it: Il sistema dei menu memorizza solo percorsi di sistema, tuttavia utilizzerà l'alias di URL per la visualizzazione. %link_path è stato salvato come %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
it: Il percorso '@link_path' non è valido o non si hanno i requisiti d'accesso per visualizzarlo.

en: There was an error saving the menu link.
it: Si è verificato un errore nel salvare il link del menu.

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
it: Si desidera eliminare il menu personalizzato %title?

en: Administrator
it: Amministratore

en: Node access
it: Accesso al nodo

en: edit menu
it: modifica menu

en: Context
it: Contesto

en: The custom menu %title has been deleted.
it: Il menu personalizzato %title è stato eliminato.

en: List links
it: Elenca le voci del menu

en: Add link
it: Aggiungi link

en: list links
it: elenca le voci del menu

en: Edit role
it: Modifica ruolo

en: Taxonomy Term
it: Termine della tassonomia

en: add link
it: aggiungi link

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
it: Non ci sono ancora voci nel menu. <a href="@link">Aggiungi voce</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
it: Il testo da utilizzare nel menu per questo link.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
it: Il percorso per questa voce del menu. Può essere un percorso interno di Drupal come %add-node o un URL esterno come %drupal. Usare %front per inserire un link alla prima pagina.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
it: Le voci di menu non attivate non saranno visibili in alcun menu.

en: Show as expanded
it: Mostra figli

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
it: Quando selezionato e se la voce del menu ha dei figli, questi saranno sempre mostrati.

en: Parent link
it: Link padre

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
it: La massima profondità per un link e i suoi link figli è prefissata a !maxdepth. Alcune voci del menu potranno non essere disponibili come genitore poiché eccederebbero questo limite.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
it: Facoltativo. Nel menu, le voci più pesanti affonderanno e le più leggere verranno posizionate più vicino alla cima.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
it: Sei sicuro di voler eliminare la voce del menu personalizzata %item?

en: The menu link %title has been deleted.
it: Il link di menu %title è stato rimosso.

en: Deleted menu link %title.
it: La voce di menu %title è stata eliminata.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
it[0]: <strong>Attenzione:</strong> Vi è al momento 1 voce del menu in  %title. Sarà eliminata (le voci di sistema saranno ripristinate).
it[1]: <strong>Attenzione:</strong> Vi sono al momento @count voci del menu in  %title. Saranno eliminate (le voci di sistema saranno ripristinate).

en: Your configuration has been saved.
it: La tua configurazione è stata salvata.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
it: Sei sicuro di voler eliminare il ruolo %name ?

en: Shown when hovering over the menu link.
it: Visualizzato quando il cursore del mouse passa sopra questa voce del menu.

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
it: Un nome univoco da usare nella costruzione dell'URL per il menu. Deve contenere solo lettere minuscole, numeri e trattini.
