Groups, Communities and Co (GCC) (7.x-1.2) - en to fr translation catalogue (127 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: User Login
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Private
fr: Privé

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Enable
fr: Activer

en: Enabled
fr: Activé

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Views
fr: Vues

en: Add
fr: Ajouter

en: Path
fr: Chemin

en: States
fr: États

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Active
fr: Actif

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Member since
fr: Membre depuis

en: Members
fr: Membres

en: here
fr: ici

en: Filters
fr: Filtres

en: Close
fr: Fermer

en: Operation
fr: Opération

en: Hidden
fr: Caché

en: Membership status
fr: Statut de membre

en: Pending
fr: En attente

en: Block Name
fr: Nom du bloc

en: published
fr: publié

en: Edit menu
fr: Modifier le menu

en: Delete menu
fr: Supprimer le menu

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: Custom Theme
fr: Thème Personnalisé

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Permissions
fr: Droits

en: Add a new member
fr: Ajouter un nouveau membre

en: Membership
fr: Abonnement

en: Themes
fr: Thèmes

en: not published
fr: non publié

en: Edit Configuration
fr: Modifier la Configuration

en: Apply
fr: Appliquer

en: 1 member | @count members
fr[0]: 1 membre
fr[1]: @count membres

en: Delete role
fr: Supprimer le rôle

en: Basic configuration
fr: Configuration de base

en: Blocks
fr: Blocs

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Save role
fr: Enregistrer le rôle

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fr: Le système de menu enregistre uniquement les chemins systèmes, mais utilisera les alias d'URLs au moment de l'affichage. %link_path a été enregistré comme %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '@link_path' est invalide ou vous n'êtes pas autorisé à y accéder.

en: There was an error saving the menu link.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de l'élement de menu.

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le menu personnalisé %title ?

en: Misc
fr: Divers

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Node access
fr: Accès au nœud

en: edit menu
fr: modifier le menu

en: Context
fr: Contexte

en: Member
fr: Membre

en: Launch
fr: Lancer

en: Permissions saved
fr: Droits enregistrés

en: The custom menu %title has been deleted.
fr: Le menu personnalisé '%title' a été supprimé.

en: configuration form
fr: Formulaire de configuration

en: Bundle
fr: Type

en: List links
fr: Lister les liens

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Working
fr: Travaille

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: list links
fr: lister les liens

en: New status
fr: Nouveau statut

en: Edit role
fr: Modifier le rôle

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: add link
fr: ajouter un lien

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fr: Il n'y a pas encore de lien de menu. <a href="@link"> Ajouter un lien</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fr: Le texte à utiliser pour ce lien dans le menu.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fr: Le chemin pour ce lien de menu. Cela peut être un chemin interne de Drupal comme %add-node ou une URL externe comme %drupal. Utiliser %front pour faire un lien vers la page d'accueil.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fr: Les liens de menu qui ne sont pas activés ne seront pas listés dans les menus.

en: Show as expanded
fr: Afficher déplié

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
fr: S'il est sélectionné et qu'il a des enfants, ce menu apparaitra toujours déplié.

en: Parent link
fr: Lien parent

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La profondeur maximum pour un lien et tout ses enfants est fixée à  !maxdepth. Certains liens de menu peuvent ne pas être utilisables comme parents si la limite est dépassée lorsqu'on les sélectionne.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fr: Optionnel. Dans ce menu, les liens les plus lourds descendent et les plus légers montent vers le haut.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le lien de menu personnalisé %item&nbsp;?

en: The menu link %title has been deleted.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: Deleted menu link %title.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
fr[0]: <strong>Attention&nbsp;:</strong> Il y a actuellement 1 entrée de menu dans %title. Elle sera supprimée (les entrées définies par le système seront réinitialisées).
fr[1]: <strong>Attention&nbsp;:</strong> Il y a actuellement @count entrées de menu dans %title. Elles seront supprimées (les entrées définies par le système seront réinitialisées).

en: Your configuration has been saved.
fr: Votre configuration a été enregistrée.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le rôle %name ?

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fr: Un nom unique pour construire l'URL du menu. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets.

en: Entity From URL
fr: Entité à partir de l'URL

en: Add a new role
fr: Ajouter un rôle

en: Content Visibility
fr: Visibilité du contenu

en: GCC Content
fr: Contenu GCC

en: Choose a domain
fr: Choisir un domaine

en: This field allow to choose a domain for the group.
fr: Ce champ autorise le choix d'un domaine pour le groupe.

en: %field : %domain is not a valid domain
fr: %field : %domain n'est pas un domaine valide

en: Enable the domain features
fr: Activer les fonctionnalités du domaine

en: Can choose a domain
fr: Peut choisir un domaine

en: GCC Domain
fr: Domaine GCC

en: Allow to define per group domain.
fr: Permet de définir un domaine par groupe.

en: This field allow to create menu in the group.
fr: Ce champ permet de créer un menu dans le groupe.
