gCL (7.x-1.3) - en to tr translation catalogue (54 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Next
tr: Sonraki

en: Content
tr: İçerik

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Feed
tr: Akış

en: Help
tr: Yardım

en: Event
tr: Olay

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Month
tr: Ay

en: Desc
tr: Azalan

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Views UI
tr: Görünüm Kullanıcı Arayüzü

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: body
tr: gövde

en: Migrate
tr: Taşı

en: Related content
tr: İlgili içerik

en: Apply
tr: Uygula

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Requirements problem
tr: Gereksinim sorunu

en: @drupal installation complete
tr: @drupal kurulumu tamamlandı

en: Installed %module module.
tr: %module eklentisi kuruldu.

en: Database logging
tr: Veritabanı kaydı

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
tr: Hata iletilerini kontrol ettikten sonra <a href="!url">kuruluma devam edin</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
tr: Tebrikler, @drupal'ı yüklediniz!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
tr: <a href="@url">Yeni sitenizi</a> ziyaret etmeden önce yukarıdaki iletileri gözden geçirin.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
tr: <a href="@url">Sitenizi ziyaret edin</a>.

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Aggregate and compress CSS files.
tr: CSS dosyalarını birleştir ve sıkıştır.

en: Aggregate JavaScript files.
tr: JavaScript dosyalarını birleştir.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Upcoming events block
tr: Yakındaki etkinlikler bloğu

en: Responsive
tr: Duyarlı
