gCL (7.x-1.4) - en to ja translation catalogue (56 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Reset
ja: リセット

en: Feed
ja: フィード

en: Help
ja: ヘルプ

en: url
ja: URL

en: Event
ja: イベント

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Month
ja: 月

en: Desc
ja: 降順

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Banner
ja: バナー

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: body
ja: 本文

en: Migrate
ja: 移行

en: Related content
ja: 関連コンテンツ

en: Apply
ja: 適用

en: Service
ja: サービス

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: Featured
ja: 主な

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Requirements problem
ja: 要件が満たされていません

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Database logging
ja: データベースログ

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
ja: エラーメッセージを確認して <a href="!url">インストールを続行する</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ja: 上記のメッセージを確認してから<a href="@url">あなたの新しいサイト</a> にアクセスしてください。

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ja: <a href="@url">あなたの新しいサイトにアクセスする</a>.

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Aggregate and compress CSS files.
ja: CSSファイルをまとめて圧縮する。

en: Aggregate JavaScript files.
ja: JavaScriptファイルをまとめる。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Contextual link
ja: コンテクスチュアルリンク
