General Data Protection Regulation (7.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (59 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Requested
id: Dipesan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Settings
id: Pengaturan

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Summary
id: Ringkasan

en: View
id: Lihat

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Include
id: Termasuk

en: Revisions
id: Revisi

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: %time ago
id: %time lalu

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Process
id: Proses

en: Task
id: Perintah

en: fields
id: Bidang-bidang

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: published
id: diterbitkan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Entity
id: Entitas

en: Included
id: Termasuk

en: Getting Started
id: Persiapan

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: missing
id: hilang

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: Columns
id: Kolom

en: field
id: Bidang

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Not defined
id: Tidak terdefinisikan

en: Bundle
id: Bundel

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Field info
id: Info field

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.
