Gesso (7.x-2.0) - en to id translation catalogue (42 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Categories
id: Kategori

en: File information
id: Informasi berkas

en: Weight
id: Bobot

en: Display
id: Tampilan

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: items
id: item

en: Updated:
id: Di-update:

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: Navigation
id: Navigasi

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Show
id: Tampilkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: First
id: Pertama

en: Second
id: Detik

en: Caption
id: Keterangan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: You are here
id: Anda di sini

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Hide
id: Sembunyikan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: Subscribe to @feed-title
id: Berlangganan @feed-title

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya
