Get Directions (7.x-3.0) - en to ru translation catalogue (88 entries)

en: Next
ru: Вперёд

en: On
ru: Вкл

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Country
ru: Страна

en: Default
ru: По умолчанию

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Error
ru: Ошибка

en: Date format
ru: Формат даты

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: 1 minute | @count minutes
ru[0]: @count минута
ru[1]: @count минуты
ru[2]: @count минут

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count часов

en: 1 day | @count days
ru[0]: @count день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней

en: Off
ru: Выкл

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Location
ru: Место

en: Fields
ru: Поля

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Address
ru: Адрес

en: Destination
ru: Место назначения

en: Celsius
ru: Цельсий

en: Fahrenheit
ru: Фаренгейт

en: to
ru: до

en: Default height
ru: Высота по умолчанию

en: Default width
ru: Ширина по умолчанию

en: Undo
ru: Отмена

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Ширина карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Высота карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
ru: Центр координат карты Google по умолчанию. Введите десятичные широту и долготу, разделённые запятыми.

en: The default zoom level of a Google map.
ru: Масштаб карты Google по умолчанию.

en: Default map type
ru: Тип карты по умолчанию

en: Red
ru: Красный

en: White
ru: Белый

en: from
ru: от

en: Gray
ru: Серый

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: Starting from
ru: Начинается с

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Miles
ru: Миль

en: Other settings
ru: Другие настройки

en: Black
ru: Чёрный

en: Metric
ru: Метрическая

en: Return to page
ru: Вернуться на страницу

en: Total duration
ru: Общее время

en: Draggable
ru: Перетаскивание

en: Display format
ru: Формат отображения

en: Direction
ru: Направление

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: Location Field
ru: Поле местоположения

en: Kilometers
ru: километр

en: Default text
ru: Текст по умолчанию

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Map center
ru: Центр карты

en: Show scale
ru: Показать масштаб

en: Overview map
ru: Карта обзора

en: Show overview map
ru: Показать карту обзора

en: Horizontal bar
ru: Горизонтальная панель

en: Standard street map
ru: Стандартная карта улиц

en: Standard satellite map
ru: Стандартная спутниковая карта

en: Hybrid satellite map
ru: Гибридная спутниковая карта

en: Terrain map
ru: Топографическая карта

en: Satellite view without street overlay.
ru: Вид со спутника без наложения улиц.

en: Satellite view with street overlay.
ru: Вид со спутника с наложением улиц.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.)
ru: Карта с физическими данными (местность, растительность).

en: Scrollwheel
ru: Колесо прокрутки

en: Enable scrollwheel zooming
ru: Разрешить масштабирование колесом прокрутки

en: Enable dragging on the map
ru: Разрешить перетаскивание карты

en: Colorbox settings
ru: Настройки Colorbox

en: Meters per second
ru: м/c

en: Kilometers per hour
ru: км/ч

en: Miles per hour
ru: миль/ч

en: Show Pan control
ru: Показать окно панорамирования

en: Map Control Type
ru: Тип управления картой

en: Overview map state
ru: Состояние карты обзора

en: Show overview map as open by default
ru: По умолчанию обзорную карту показывать открытой

en: Show streetview button
ru: Показать кнопку просмотра улиц

en: This key is currently not required by Google.
ru: Этот ключ не обязателен для Google

en: Your Google maps API Version 3 key
ru: Ваш ключ Google maps API Version 3

en: For more information about this key see this !u
ru: Более подробно об этом ключе можно посмотреть на !u

en: A preview of the current map settings.
ru: Предпросмотр текущих настроек карты.

en: You can adjust the default Map center, Zoom and Default map type by changing the map.
ru: Изменяя карту вы можете установить настройки по умолчанию: Центр карты, Масштаб и тип карты

en: For all other changes use the form. Remember to Save configuration when you are done.
ru: Для всех остальных настроек используйте поля формы. Не забудьте сохранить настройки.
