Get Locations (7.x-1.11) - en to tr translation catalogue (197 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Delete
tr: Sil

en: Is
tr: -dir

en: List
tr: Liste

en: Comments
tr: Yorumlar

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: No
tr: Hayır

en: Download
tr: İndir

en: Go
tr: Devam et

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Country
tr: Ülke

en: Link
tr: Bağlantı

en: Center
tr: Merkez

en: Required
tr: Zorunlu

en: Name
tr: İsim

en: Book
tr: Kitap

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Archive
tr: Arşiv

en: Path
tr: Yol

en: Refresh
tr: Yenile

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Upload
tr: Yükle

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Check
tr: Çek

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Forward
tr: İleri

en: Question
tr: Soru

en: All
tr: Tümü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Off
tr: Kapalı

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: Heading
tr: Başlık

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Scale
tr: Ölçek

en: Phone
tr: Telefon

en: Fax
tr: Faks

en: Address
tr: Adres

en: Terms
tr: Terimler

en: Code
tr: Kod

en: Store
tr: Mağaza

en: Calendar
tr: Takvim

en: Method
tr: Yöntem

en: Table
tr: Tablo

en: Base
tr: Temel

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Celsius
tr: Selsius

en: Fahrenheit
tr: Fahrenhayt

en: Square
tr: Kare

en: Operator
tr: İşletmen

en: Equals
tr: Eşittir

en: Random
tr: Rastgele

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Flag
tr: İşaretle

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Street
tr: Cadde

en: Additional
tr: Ek

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Folder
tr: Klasör

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Share
tr: Paylaş

en: Hidden
tr: Gizli

en: Key
tr: Anahtar

en: Link to content
tr: İçerik bağlantısı

en: Default height
tr: Öntanımlı yükseklik

en: Default width
tr: Öntanımlı genişlik

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Undo
tr: Geri al

en: Th
tr: Pe

en: Info
tr: Bilgi

en: Red
tr: Kırmızı

en: White
tr: Beyaz

en: Units
tr: Birimler

en: People
tr: Kişiler

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Asterisk
tr: Yıldız

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: Shopping cart
tr: Alışveriş sepeti

en: Purple
tr: Mor

en: Display style
tr: Görüntüleme sitili

en: Accuracy
tr: Hassaslık

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Read only
tr: Sadece okunur

en: Ban
tr: Engelle

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Bold
tr: Koyu

en: Tasks
tr: Görevler

en: Taxonomy Terms
tr: Sözlük Terimleri

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Italic
tr: Eğik

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Adjust
tr: Ayarla

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Indent
tr: Girinti

en: Outdent
tr: Çıkıntı

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Barcode
tr: Ürün Kodu

en: Orange
tr: Turuncu

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Expand
tr: Genişlet

en: Miles
tr: Mil

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Sort
tr: Sırala

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Black
tr: Siyah

en: Print
tr: Yazdır

en: Data
tr: Veri

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Icon only
tr: Sadece resim

en: Popup
tr: Açılır pencere

en: Crop
tr: Kırp

en: Credit card
tr: Kredi Kartı

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Directions
tr: Yönler

en: Input type
tr: Girdi tipi

en: Pause
tr: Geçici olarak durdur

en: Locations
tr: Konumlar

en: Locations are addresses and map coordinates.
tr: Konumlar adresve harita koordinatlarıdır.

en: The name of the selected location.
tr: Seçili konumun adı.

en: The street address of the selected location.
tr: Seçili konumun cadde adresi.

en: The city of the selected location.
tr: Seçili konumun kenti.

en: The postal code of the selected location.
tr: Seçili konumun posta kodu.

en: The country of the selected location.
tr: Seçili konumun ülkesi.

en: The latitude of the selected location.
tr: Seçili konumun enlemi.

en: The longitude of the selected location.
tr: Seçili konumun boylamı.

en: Check this box to delete this location.
tr: Bu konumu silmek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Country name
tr: Ülke adı

en: Location Field
tr: Konum Alanı

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Proximity (Rectangular)
tr: Yakınlık (dörtköşe çerçevede)

en: Proximity (Circular)
tr: Yakınlık (dairesel)

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Ends with
tr: İle biten

en: Default text
tr: Öntanımlı metin

en: Meters
tr: Metre

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Conversation
tr: Görüşme

en: Styles
tr: Biçemler

en: Library
tr: Kütüphane

en: Lock
tr: Kilitle

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: Term reference
tr: Terim başvurusu

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Coordinate Type
tr: Koordinat Türü

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
tr: Ondalık enlem/boylam koordinatı, virgülle ayrılı

en: Type of center point.
tr: Merkez noktasının türü.

en: Distance unit
tr: Uzaklık birimi

en: Circular Proximity
tr: Dairesel Yakınlık

en: Rectangular Proximity
tr: Dörtköşe Alanda Yakınlık

en: PHP code for latitude, longitude
tr: Enlem-boylam için PHP kodu

en: Location to use
tr: Kullanılacak konum

[ctx: Sort order]
en: Numerical
tr: Sayısal

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
tr: Eğer seçiliyse kullanıcılar 1+2+3 (VEYA) veya 1,2,3 (VE) şeklinde birden çok değer girebilir.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
tr: Eğer seçiliyse, süzgeç için girilen sayılar görünümü sınırlandırmak yerine dışlanacak.

en: Which key should be displayed
tr: Hangi anahtarın görüntüleneceği
