Get Locations (7.x-1.13) - en to da translation catalogue (192 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Delete
da: Slet

en: Is
da: Er

en: List
da: Vis

en: Comments
da: Kommentarer

en: On
da: Tilsluttet

en: No
da: Nej

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: File
da: Fil

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Country
da: Land

en: Center
da: Centreret

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Archive
da: Arkiv

en: Times
da: Gange

en: Path
da: Sti

en: Refresh
da: Opdatér

en: Anchor
da: Anker

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: User ID
da: Bruger ID

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Forward
da: Videresend

en: Question
da: Spørgsmål

en: All
da: Alle

en: Page title
da: Sidetitel

en: Off
da: Afbrudt

en: Inbox
da: Indbakke

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Location
da: Lokation

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Field name
da: Feltnavn

en: Fields
da: Felter

en: Is not
da: Er ikke

en: Contains
da: Indeholder

en: Heading
da: Overskrift

en: Nodes
da: Indhold

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Scale
da: Skalér

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: Terms
da: Ord

en: Code
da: Kode

en: Store
da: Butik

en: Calendar
da: Kalender

en: Method
da: Metode

en: Table
da: Tabel

en: Other
da: Anden

en: Repeat
da: Gentag

en: Users
da: Brugere

en: Square
da: Kvadrat

en: Operator
da: Operand

en: Equals
da: Lig med

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Defaults
da: Standarder

en: Street
da: Gade

en: Additional
da: Yderligere oplysninger

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Folder
da: Mappe

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: Share
da: Del

en: Hidden
da: Skjult

en: Key
da: Nøgle

en: Link to content
da: Link til indhold

en: Default height
da: Standardhøjde

en: Default width
da: Standardbredde

en: Clear
da: Ryd

en: Undo
da: Fortryd

en: Default map type
da: Standard korttype

en: Map type
da: Korttype

en: Th
da: To

en: Red
da: Rød

en: White
da: Hvid

en: Units
da: Enheder

en: People
da: Personer

en: Results
da: Resultater

en: Superscript
da: Hævet

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Province
da: Landsdel

en: Purple
da: Lilla

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Read only
da: Læse

en: Ban
da: Bandlys

en: Storage
da: Lagring

en: Select
da: Vælg

en: Bold
da: Fed

en: Tasks
da: Opgaver

en: Taxonomy Terms
da: Taksonomiord

en: Distance
da: Afstand

en: Italic
da: Kursiv

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: Subscript
da: Sænket

en: Indent
da: Indrykning

en: Outdent
da: Udrykning

en: Reply
da: Svar

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Expand
da: Udvid

en: Overlay
da: Overlejring

en: Country code
da: Landekode

en: Sort
da: Sortér

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Columns
da: Kolonner

en: Black
da: Sort

en: Print
da: Udskriv

en: University
da: Universitet

en: Underline
da: Understreg

en: Icon only
da: Kun ikon

en: Metric
da: Metrisk

en: Crop
da: Beskær

en: Credit card
da: Kreditkort

en: Display format
da: Visningsformat

en: Rectangular
da: Rektangulær

en: Sign out
da: Log ud

en: Is not one of
da: Er ikke én af

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Input type
da: Input-type

en: Locations
da: Lokationer

en: Locations are addresses and map coordinates.
da: Lokationer er adresser og kort-koordinater.

en: The name of the selected location.
da: Navnet på den valgte lokation.

en: The street address of the selected location.
da: Adressen på den valgte lokation.

en: The city of the selected location.
da: Byen for den valgte lokation.

en: The province of the selected location.
da: Provinsen for den valgte lokation.

en: The postal code of the selected location.
da: Postnummeret på den valgte lokation.

en: The country of the selected location.
da: Landet for den valgte lokation.

en: The latitude of the selected location.
da: Breddegraden på den valgte lokation.

en: The longitude of the selected location.
da: Længdegraden på den valgte lokation.

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
da: Afstanden fra den valgte lokation og enten den aktuelle bruger eller en bestemt lokation.

en: Check this box to delete this location.
da: Markér feltet for at slette denne lokation.

en: Country name
da: Landenavn

en: Kilometers
da: Kilometer

en: Is one of
da: Er en af

en: Show All
da: Vis alle

en: Ends with
da: Ender med

en: Church
da: Kirke

en: Envelope
da: Kuvert

en: Arrows
da: Pile

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: Display only
da: Kun visning

en: Form settings
da: Formularer

en: Library
da: Bibliotek

en: Lock
da: Lås

en: Airport
da: Lufthavn

en: School
da: Skole

en: Default country
da: Standard land

en: Term reference
da: Termreference

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Unlock
da: Lås op

en: Food
da: Mad

en: Exact
da: Præcis

en: Meters per second
da: Meter pr. sekund

en: Kilometers per hour
da: Kilometer i timen

en: Miles per hour
da: Miles i timen

en: Heart
da: Hjerte

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Which key should be displayed
da: Hvilken nøgle der skal vises

en: Strikethrough
da: Gennemstreget
