Get Locations (7.x-1.14) - en to fa translation catalogue (138 entries)

en: list
fa: فهرست

en: tags
fa: برچسب‌ها

en: Delete
fa: حذف

en: Is
fa: هست

en: Language
fa: زبان

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: On
fa: روشن

en: random
fa: تصادفی

en: No
fa: خیر

en: Download
fa: دانلود

en: Go
fa: برو

en: File
fa: فایل

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Country
fa: کشور

en: Link
fa: پیوند

en: Center
fa: وسط

en: Required
fa: اجباری

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: header
fa: سر صفحه

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Archive
fa: آرشیو

en: History
fa: تاریخچه

en: Path
fa: مسیر

en: Anchor
fa: لنگر

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Check
fa: بررسی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Exclude
fa: استثنا

en: Question
fa: سوال

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Off
fa: خاموش

en: Comment ID
fa: شناسه دیدگاه

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Contains
fa: شاملِ

en: Heading
fa: عنوان

en: Normal
fa: عادی

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: This field is required.
fa: این فیلد اجباری است.

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: Bar
fa: خط

en: Scale
fa: مقیاس

en: home
fa: خانه

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Code
fa: کد

en: print
fa: چاپ

en: Store
fa: فروشگاه

en: Method
fa: روش

en: Other
fa: ساير

en: Users
fa: کاربران

en: Operator
fa: عملگر

en: Equals
fa: مساوی

en: Uncategorized
fa: دسته‌ بندی نشده

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: City
fa: شهر

en: Postal code
fa: کد پستی

en: Folder
fa: پوشه

en: comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Share
fa: اشتراک‌گذاری

en: Hidden
fa: پنهان

en: Link to content
fa: پیوند به محتوا

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: Google
fa: گوگل

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Map
fa: نقشه

en: Info
fa: اطلاعات

en: Red
fa: قرمز

en: White
fa: سفید

en: Units
fa: واحدها

en: People
fa: افراد

en: Results
fa: نتایج

en: Search options
fa: اختیارات جستجو

en: flag
fa: علامت

en: Display style
fa: شیوه‌ی نمایش

en: comment
fa: دیدگاه

en: Accuracy
fa: دقت

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Select
fa: انتخاب

en: Tasks
fa: وظایف

en: Green
fa: سبز

en: Blue
fa: آبی

en: Indent
fa: فاصله از سر خط

en: Outdent
fa: بیرون آمدگی

en: Reply
fa: پاسخ

en: Orange
fa: نارنجی

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Expand
fa: گسترش دادن

en: Overlay
fa: لایه ی پوشاننده

en: Country code
fa: کد کشور

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Black
fa: سیاه

en: Data
fa: داده

en: Underline
fa: زیرخط

en: Icon only
fa: فقط شمایل

en: Ticket
fa: تیکت

en: Display format
fa: قالب‌بندی نمایش

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Is one of
fa: یکی از

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Envelope
fa: پاکت

en: Fullscreen
fa: تمام صفحه

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: ban
fa: تحریم

en: book
fa: کتاب

en: Styles
fa: استایل ها

en: Form settings
fa: تنظیمات فرم

en: Search...
fa: جستجو...

en: Default country
fa: کشور پیش‌فرض

en: Term reference
fa: مرجع واژه

en: Overview map
fa: مرورکلی نقشه

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fa: در صورتی که انتخاب شود کاربران می‌توانند مقادیر چندتایی به شکل 1+2+3 (برای "یا") یا 1,2,3 (برای "و") وارد کنند.
