Get Locations (7.x-1.14) - en to fr translation catalogue (262 entries)

en: list
fr: liste

en: tags
fr: mots-clés

en: Delete
fr: Supprimer

en: Is
fr: Est

en: Language
fr: Langue

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: random
fr: aléatoire

en: No
fr: Non

en: Download
fr: Téléchargement

en: Go
fr: Allez

en: File
fr: Fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Country
fr: Pays

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Required
fr: Requis

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: header
fr: en-tête

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Archive
fr: Archiver

en: Times
fr: Fois

en: History
fr: Historique

en: tag
fr: balise

en: Path
fr: Chemin

en: key
fr: clé

en: Anchor
fr: Ancre

en: Upload
fr: Transférer

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Check
fr: Vérifier

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: table
fr: tableau

en: Exclude
fr: Exclure

en: All
fr: Tout

en: Page title
fr: Titre de page

en: Database
fr: Base de données

en: Off
fr: Désactivé

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Is not
fr: N'est pas

en: Contains
fr: Contient

en: Heading
fr: Entête

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Scale
fr: Échelle

en: home
fr: accueil

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Postcode
fr: Code postal

en: Terms
fr: Termes

en: print
fr: imprimer

en: Store
fr: Boutique

en: Method
fr: Méthode

en: Other
fr: Autre

en: Repeat
fr: Répéter

en: External Link
fr: Lien externe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Square
fr: Carré

en: Operator
fr: Opérateur

en: Equals
fr: Egale

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Street
fr: Rue

en: Additional
fr: Supplément

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Folder
fr: Répertoire

en: comments
fr: commentaires

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Share
fr: Partager

en: Hidden
fr: Caché

en: Link to content
fr: Lier au contenu

en: Default height
fr: Hauteur par défaut

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: calendar
fr: calendrier

en: Feeds
fr: Flux

en: Clear
fr: Vider

en: Undo
fr: Annuler

en: minus
fr: moins

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Largeur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Hauteur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default zoom level of a Google map.
fr: Le niveau de zoom par défaut d'une carte Google.

en: Default map type
fr: Type de carte par défaut

en: Map
fr: Carte

en: Hybrid
fr: Hybride

en: Marker action
fr: Action du marqueur

en: Lines
fr: Lignes

en: Circles
fr: Cercles

en: Marker
fr: Marqueur

en: Map type
fr: Type de carte

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Red
fr: Rouge

en: White
fr: Blanc

en: Units
fr: Unités

en: People
fr: Personnes

en: Circular
fr: Circulaire

en: Results
fr: Résultats

en: superscript
fr: exposant

en: Search options
fr: Options de recherche

en: Purple
fr: Violet

en: flag
fr: marqueur

en: Display style
fr: Style d'affichage

en: comment
fr: commentaire

en: Tree
fr: Arborescence

en: Accuracy
fr: Précision

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Read only
fr: Lecture uniquement

en: Storage
fr: Stockage

en: Select
fr: Sélectionner

en: Tasks
fr: Tâches

en: Taxonomy Terms
fr: Termes de taxonomie

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Indent
fr: Retrait négatif

en: Outdent
fr: Retrait positif

en: Reply
fr: Répondre

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Expand
fr: Déplier

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Country code
fr: Code pays

en: Building
fr: Bâtiment

en: US Dollar
fr: Dollar US

en: Select a country
fr: Choisir un pays

en: Sort
fr: Trier

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Columns
fr: Colonnes

en: Black
fr: Noir

en: University
fr: Université

en: Data
fr: Données

en: Underline
fr: Souligner

en: Health
fr: Santé

en: Icon only
fr: Icône seulement

en: Exchange
fr: Échange

en: forward
fr: faire suivre

en: Metric
fr: Métrique

en: Indian Rupee (INR)
fr: Roupie indienne (INR)

en: Japanese Yen (JPY)
fr: Yen japonais (JPY)

en: Korean Won (KRW)
fr: Won coréen (KRW)

en: th
fr: jeu

en: certificate
fr: certificat

en: Draggable
fr: Glissable

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Configuration settings
fr: Paramètres de configuration

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Map zoom
fr: Zoom carte

en: Always show
fr: Toujours afficher

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: Click
fr: Clic

en: Locations
fr: Emplacements

en: Locations are addresses and map coordinates.
fr: Les emplacements sont des adresses et des coordonnées de carte.

en: The name of the selected location.
fr: Le nom de l'emplacement sélectionné.

en: The street address of the selected location.
fr: L'adresse de l'emplacement sélectionné.

en: The city of the selected location.
fr: La ville de l'emplacement sélectionné.

en: The province of the selected location.
fr: La province de l'emplacement sélectionné.

en: The postal code of the selected location.
fr: Le code postal de l'emplacement sélectionné.

en: The country of the selected location.
fr: Le pays de l'emplacement sélectionné.

en: The latitude of the selected location.
fr: La latitude de l'emplacement sélectionné.

en: The longitude of the selected location.
fr: La longitude de l'emplacement sélectionné.

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
fr: La distance de l'emplacement sélectionné entre soit l'utilisateur courant soit un emplacement spécifique.

en: Check this box to delete this location.
fr: Cochez cette case pour supprimer cet emplacement.

en: Country name
fr: Nom du pays

en: Location Field
fr: Champ d'emplacement

en: Kilometers
fr: Kilomètres

en: Origin
fr: Origine

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Decimal degrees
fr: Degrés décimaux

en: Degrees, minutes, seconds
fr: Degrés, minutes, secondes

en: Proximity (Rectangular)
fr: Proximité (Rectangulaire)

en: Proximity (Circular)
fr: Proximité (Circulaire)

en: Regenerate
fr: Regénérer

en: You must select at least one baselayer!
fr: Vous devez activer au moins un type de carte !

en: Marker cache regenerated.
fr: Cache marqueurs regénéré.

en: Displays rows as a map.
fr: Affiche les rangées sous la forme d'une carte.

en: Show All
fr: Montrer tous

en: City/Town
fr: Ville

en: Ends with
fr: Finit par

en: Default text
fr: Texte par défaut

en: Trash
fr: Corbeille

en: Envelope
fr: Enveloppe

en: Meters
fr: Mètres

en: Bank
fr: Banque

en: Arrows
fr: Flèches

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Circle
fr: Cercle

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Select a city
fr: Sélectionner une ville

en: Display only
fr: Afficher uniquement

en: ban
fr: bannir

en: book
fr: livre

en: Temperature units
fr: Unités de température

en: refresh
fr: actualiser

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Default Map
fr: Carte par défaut

en: Library
fr: Bibliothèque

en: play
fr: lecture

en: Search...
fr: Chercher...

en: Cafe
fr: Café

en: School
fr: École

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Term reference
fr: Référence à un terme

en: Exposed
fr: Exposé

en: Food
fr: Nourriture

en: Coffee
fr: Café

en: Exact
fr: Correct

en: unlock
fr: déverrouiller

en: Horizontal bar
fr: Barre horizontale

en: Standard satellite map
fr: Carte satellite standard

en: Hybrid satellite map
fr: Carte satellite hybride

en: Terrain map
fr: Carte topographique

en: Scrollwheel
fr: Molette de défilement

en: Distance unit
fr: Unité de distance

en: Colorbox settings
fr: Paramètres de Colorbox

en: Star
fr: Étoile

en: Full screen
fr: Plein écran

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si sélectionné, les nombres saisis pour le filtre seront exclus au lieu de limiter la vue.

en: Which key should be displayed
fr: Quelle clé doit être affichée

en: Search box size
fr: Taille du champ de saisie Recherche

en: Minimum Zoom
fr: Zoom minimum

en: Maximum Zoom
fr: Zoom maximum

en: Use %n to insert the user name
fr: Utiliser %n pour insérer le nom d'utilisateur

en: Content type markers
fr: Marqueurs par type de contenu

en: Enable Markers for Content types
fr: Activer les marqueurs par type de contenu

en: Regenerate Getlocations marker cache
fr: Regénérer le cache des marqueurs de Getlocations

en: Path to getlocations_markers.js
fr: Chemin vers getlocations_markers.js

en: paragraph
fr: paragraphe

en: Yards
fr: Verges

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Leaflet library not found
fr: Bibliothèque Leaflet introuvable

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Drupal Logo
fr: Logo Drupal
