Get Locations (7.x-1.14) - en to pt translation catalogue (229 entries)

en: list
pt: lista

en: Delete
pt: Apagar

en: Is
pt: É

en: Language
pt: Idioma

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Habilitado

en: random
pt: aleatório

en: No
pt: Não

en: Go
pt: Ir

en: File
pt: Arquivo

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Country
pt: País

en: Center
pt: Central

en: Required
pt: Obrigatório

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: header
pt: cabeçalho

en: Default
pt: Padrão

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Archive
pt: Arquivar

en: History
pt: Histórico

en: Path
pt: Caminho

en: key
pt: chave

en: Anchor
pt: Âncora

en: Upload
pt: Carregar

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Check
pt: Cheque

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Exclude
pt: Excluir

en: Question
pt: Pergunta

en: All
pt: Tudo

en: Page title
pt: Título da página

en: Database
pt: Banco de dados

en: Off
pt: Desligado

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Scale
pt: Escala

en: home
pt: Início

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Postcode
pt: CEP

en: Terms
pt: Termos

en: Code
pt: Código

en: Store
pt: Loja

en: Method
pt: Método

en: Other
pt: Outros

en: Repeat
pt: Repetir

en: Users
pt: Usuários

en: Square
pt: Quadrado

en: Operator
pt: Operador

en: Equals
pt: Igual

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Defaults
pt: Padrões

en: Street
pt: Logradouro

en: Additional
pt: Complemento

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: CEP

en: Folder
pt: Pasta

en: comments
pt: comentários

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Share
pt: Compartilhe

en: Hidden
pt: Oculto

en: Link to content
pt: Link para o conteúdo

en: Default height
pt: Altura padrão

en: Default width
pt: Largura padrão

en: calendar
pt: calendário

en: Clear
pt: Limpar

en: Undo
pt: Desfazer

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
pt: A largura padrão de um mapa do Google, como comprimento em CSS ou percentagem. Exemplos: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
pt: A altura padrão de um mapa do Google, como comprimento em CSS ou percentagem. Exemplos: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Default map type
pt: Tipo de mapa padrão

en: Map
pt: Mapa

en: Map type
pt: Tipo de mapa

en: Map width
pt: Largura do mapa

en: Map height
pt: Altura do mapa

en: Info
pt: Informações

en: Red
pt: Vermelho

en: White
pt: Branco

en: Units
pt: Unidades

en: People
pt: Pessoas

en: Results
pt: Resultados

en: Search options
pt: Opções de busca

en: Province
pt: Estado

en: Purple
pt: Roxo

en: Display style
pt: Estilo de exibição

en: comment
pt: comentar

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Read only
pt: Somente leitura

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Select
pt: Selecionar

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Distance
pt: Distância

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Indent
pt: Recuo

en: Outdent
pt: Desfazer recuo

en: Reply
pt: Responder

en: Postal Code
pt: CEP

en: Orange
pt: Laranja

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Expand
pt: Expandir

en: Miles
pt: Milhas

en: Country code
pt: Código do país

en: Building
pt: Construção

en: Child
pt: Filho

en: Sort
pt: Ordenar

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Columns
pt: Colunas

en: Google Logo
pt: Logo do Google

en: Black
pt: Preto

en: University
pt: Universidade

en: Data
pt: Dados

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Icon only
pt: Somente ícone

en: forward
pt: para frente

en: Metric
pt: Metrico

en: Indian Rupee (INR)
pt: Índia, Rupia (INR)

en: Japanese Yen (JPY)
pt: Japão, Iene (JPY)

en: Korean Won (KRW)
pt: Coreia Do Sul, Won (KRW)

en: certificate
pt: certificado

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Rectangular
pt: Retangular

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Top Left
pt: Superior esquerdo

en: Top Right
pt: Superior direito

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Click
pt: Clique

en: Locations
pt: Localizações

en: Check this box to delete this location.
pt: Marque esta caixa para apagar esse local.

en: Kilometers
pt: Quilômetros

en: Origin
pt: Origem

en: Is one of
pt: É um de

en: Show All
pt: Exibir todos

en: City/Town
pt: Cidade

en: Ends with
pt: Termina com

en: Music
pt: Música

en: Church
pt: Igreja

en: Meters
pt: Metros

en: Fullscreen
pt: Tela Cheia

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: Conversation
pt: Conversa

en: ban
pt: banir

en: book
pt: livro

en: refresh
pt: atualizar

en: Styles
pt: Estilos

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: Library
pt: Biblioteca

en: Cafe
pt: Café

en: Restaurant
pt: Restaurante

en: School
pt: Escola

en: Default country
pt: País padrão

en: Term reference
pt: Referência de termo

en: Exposed
pt: Exposto

en: Map center
pt: Centro do mapa

en: Overview map
pt: Mapa de visão geral

en: Food
pt: Comida

en: Coffee
pt: Coffe

en: Exact
pt: Exatamente

en: unlock
pt: desbloquear

en: Horizontal bar
pt: Barra horizontal

en: Hybrid satellite map
pt: Mapa híbrido de satélite

en: Terrain map
pt: Mapa de terreno

en: Enable map types
pt: Habilitar tipos de mapas

en: Post code
pt: CEP

en: Bicycling
pt: Ciclismo

en: Colorbox settings
pt: Configurações do Colorbox

en: Enable Colorbox
pt: Habilitar Colorbox

en: Colorbox width
pt: Largura do Colorbox

en: Colorbox height
pt: Altura do Colorbox

en: Enable Traffic information
pt: Exibir informações de tráfego

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Númerica

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Caso seja selecionada, usuários poderão introduzir múltiplos valores nas formas 1+2+3 (para OU) e 1,2,3 (para E).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se esta opção estiver selecionada, os números adicionados para este fitro serão excluídos em vez de limitar a view.

en: Which key should be displayed
pt: Qual chave deve ser mostrada

en: Limited Availability
pt: Disponibilidade limitada

en: Traffic
pt: Tráfego

en: Show Pan control
pt: Mostrar Controle Panorâmico

en: Enable Panoramio
pt: Habilitar Panoramio

en: Show Points of Interest
pt: Exibir Pontos de Interesse

en: Minimum Zoom
pt: Zoom mínimo

en: Maximum Zoom
pt: Zoom máximo

en: Show link back to user
pt: Exibir link para o usuário

en: Use %n to insert the user name
pt: Use %n para inserir um nome de usuário

en: Colorbox width must be a number
pt: A largura do Colorbox deve ser um número

en: Colorbox height must be a number
pt: A altura do Colorbox deve ser um número

en: Displays locations on a map.
pt: Exibe locais em um mapa.

en: Return to Page
pt: Voltar para a página

en: Pan and zoom
pt: Panorâmica e Zoom

en: View all user locations
pt: Ver todos as localizações de usuários

en: Show locations on a Google map.
pt: Exibir locais em um mapa do Google

en: Yards
pt: Jardas

en: Nautical miles
pt: Milhas náuticas

en: Show map: Yes
pt: Mostrar mapa: Sim

en: Show Latitude/Longitude: Yes
pt: Mostrar Latitude/Longitude: Sim

en: Show Pan control: Yes
pt: Mostrar controle Panorâmica: Sim

en: Show scale: Yes
pt: Mostrar escala: Sim

en: Show overview map: Yes
pt: Mostrar mapa de visão geral: Sim

en: Points of Interest
pt: Pontos de Interesse

en: Transit Points
pt: Pontos de Trânsito

en: Show map: No
pt: Mostrar mapa: Não

en: Enter an address
pt: Digite um endereço

en: Province/State/County
pt: Estado

en: Post code/Zip code
pt: Código Postal/CEP

en: ---Please select a country---
pt: ---Por favor selecione um país---

en: Drupal Logo
pt: Logotipo Drupal
