Get Locations (7.x-1.17) - en to sv translation catalogue (241 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Delete
sv: Radera

en: Is
sv: Är

en: List
sv: Lista

en: Language
sv: Språk

en: Comments
sv: Kommentarer

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: No
sv: Nej

en: Mercury
sv: Kvicksilver

en: Download
sv: Ladda ned

en: Go
sv: Gå till

en: Overview
sv: Översikt

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: Country
sv: Land

en: Link
sv: Länk

en: Center
sv: Centrerad

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Default
sv: Förvald

en: Open
sv: Öppen

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Archive
sv: Arkiv

en: History
sv: Historik

en: Path
sv: Sökväg

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Anchor
sv: Ankare

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Question
sv: Fråga

en: All
sv: Alla

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Database
sv: Databas

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Is not
sv: Är inte

en: Contains
sv: Innehåller

en: Heading
sv: Rubrik

en: Nodes
sv: Noder

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Textfield
sv: Textfält

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: Postcode
sv: Postnummer

en: Terms
sv: Termer

en: Code
sv: Kod

en: Store
sv: Butik

en: Calendar
sv: Kalender

en: Method
sv: Metod

en: Table
sv: Tabell

en: Other
sv: Övriga

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Users
sv: Användare

en: Square
sv: Ruta

en: Equals
sv: Är lika med

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Flag
sv: Flagga

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Street
sv: Gata

en: Additional
sv: Kompletterande

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Folder
sv: Mapp

en: Male
sv: Man

en: Female
sv: Kvinna

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Hidden
sv: Dold

en: Key
sv: Nyckel

en: Link to content
sv: Länk till innehåll

en: Default height
sv: Standardhöjd

en: Default width
sv: Standardbredd

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Clear
sv: Rensa

en: Undo
sv: Ångra

en: Default map type
sv: Förvald typ av karta

en: Map
sv: Karta

en: Marker action
sv: Åtgärd för markör

en: Marker
sv: Markör

en: Map type
sv: Typ av karta

en: Map width
sv: Kartbredd

en: Map height
sv: Karthöjd

en: Th
sv: tor

en: Info
sv: Information

en: Red
sv: Röd

en: White
sv: Vit

en: Units
sv: Enheter

en: People
sv: Personer

en: Results
sv: Resultat

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Province
sv: Landskap

en: Purple
sv: Lila

en: Display style
sv: Visningsstil

en: Tree
sv: Träd

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Read only
sv: Endast läsa

en: Ban
sv: Spärra

en: Storage
sv: Lagring

en: Select
sv: Välj

en: Bold
sv: Fet

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Taxonomy Terms
sv: Taxonomitermer

en: Distance
sv: Distans

en: Italic
sv: Kursiv

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Adjust
sv: Justera

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Indent
sv: Indentera

en: Outdent
sv: Minska indrag

en: Reply
sv: Besvara

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Barcode
sv: Streckkod

en: Auto
sv: Automatiskt

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Expand
sv: Fäll ut

en: Overlay
sv: Lager

en: Country code
sv: Landskod

en: Building
sv: Byggnad

en: Child
sv: Barn

en: Sort
sv: Sortera

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Columns
sv: Kolumner

en: Black
sv: Svart

en: Print
sv: Utskrift

en: Underline
sv: Understruken

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Icon only
sv: Enbart ikon

en: Metric
sv: Metriskt

en: Indian Rupee (INR)
sv: Indisk Rupee (INR)

en: Japanese Yen (JPY)
sv: Japansk Yen (JPY)

en: Korean Won (KRW)
sv: Koreansk Won (KRW)

en: Web
sv: Webb

en: Crop
sv: Beskär

en: Ship
sv: Leverera

en: Ticket
sv: Ärende

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Directions
sv: Instruktioner

en: Input type
sv: Inmatningstyp

en: Pause
sv: Pausa

en: Click
sv: Klicka

en: Locations
sv: Platser

en: Locations are addresses and map coordinates.
sv: Platser är adresser och kartkoordinater.

en: The name of the selected location.
sv: Namnet på den valda platsen.

en: The street address of the selected location.
sv: Gatuadressen för den valda platsen.

en: The city of the selected location.
sv: Staden för den valda platsen.

en: The province of the selected location.
sv: Landskapet för den valda platsen.

en: The postal code of the selected location.
sv: Postnummret för den valda platsen.

en: The country of the selected location.
sv: Landet för den valda platsen.

en: The latitude of the selected location.
sv: Latituden för den valda platsen.

en: The longitude of the selected location.
sv: Longituden för den valda platsen.

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
sv: Avståndet från den valda platsen till antingen den nuvarande användaren eller en angiven plats.

en: Check this box to delete this location.
sv: Markera den här rutan för att ta bort den här platsen.

en: Country name
sv: Namn på land

en: Location Field
sv: Plats

en: Kilometers
sv: Kilometer

en: Origin
sv: Ursprung

en: Is one of
sv: Är en av

en: Decimal degrees
sv: Decimala grader

en: Degrees, minutes, seconds
sv: Grader, minuter, sekunder

en: Proximity (Rectangular)
sv: Närhet (rektangulärt)

en: Proximity (Circular)
sv: Närhet (cirkulärt)

en: Regenerate
sv: Återskapa

en: You must select at least one baselayer!
sv: Du måste välja åtminstone ett baslager!

en: Marker cache regenerated.
sv: Markörcache återskapad.

en: Displays rows as a map.
sv: Visar rader som en karta

en: Show All
sv: Visa allt

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Play
sv: Spela upp

en: Envelope
sv: Kuvert

en: Meters
sv: Meter

en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Library
sv: Bibliotek

en: Lock
sv: Lås

en: Default country
sv: Förvalt land

en: Term reference
sv: Termreferens

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Exact
sv: Exakt

en: Coordinate Type
sv: Koordinattyp

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
sv: Decimala latitud- och longitudkoordinater, separerade med kommatecken

en: Type of center point.
sv: Typ av mittpunkt.

en: Lat/Lon argument format: lat,lon_distance
sv: Latitud/Longitud-baserat argument: lat,lon_avstånd

en: Distance unit
sv: Avståndsenhet

en: Select the unit of distance. Decimal degrees should be comma delimited.
sv: Välj avståndsenheten. Decimala grader skall separeras med komma.

en: Circular Proximity
sv: Cirkulär närhet

en: Rectangular Proximity
sv: Rektangulär närhet

en: Method of determining proximity. Please note that Circular Proximity does not work with Decimal degrees.
sv: Metod för att fastställa närhet. Observera att cirkulär närhet inte fungerar med decimala grader.

en: PHP code for latitude, longitude
sv: PHP-kod för latitud, longitud

en: Node ID argument to use
sv: Argument för nod-ID att använda

en: Location to use
sv: Plats att använda

en: User ID argument to use
sv: Argument för användare-ID att använda

en: Colorbox settings
sv: Inställningar för Colorbox

en: Star
sv: Stjärna

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas stället för att begränsa vyn.

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: Drupal Logo
sv: Drupal logotyp

en: Bed
sv: Odlingsbädd
