Gigya - Social Infrastructure (7.x-6.3) - en to id translation catalogue (50 entries)

en: user
id: anggota

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Username
id: Nama pengguna

en: Private
id: Privat

en: Remove
id: Hapus

en: Age
id: Usia

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Login
id: Masuk

en: None
id: Tiada

en: Number
id: Angka

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: none
id: tidak ada

en: Top
id: Atas

en: Add
id: Tambah

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Layout
id: Tata letak

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: All
id: Semua

en: Only site administrators can create new user accounts.
id: Hanya pengelola situs yang bisa membuat akun anggota baru.

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: State
id: Status

en: here
id: di sini

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Log in
id: Masuk

en: External
id: Eksternal

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Both
id: Keduanya

en: Profile
id: Profil

en: Session closed for %name.
id: Sesi ditutup untuk %name.

en: City
id: Kota

en: Block name
id: Nama blok

en: Entity
id: Entitas

en: Right
id: Kanan

en: Percentage
id: Persentase

en: Reset password
id: Reset kata sandi

en: User status
id: Status pengguna

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Category ID
id: ID Kategori

en: Dashboard
id: Dasbor

en: languages
id: bahasa-bahasa

en: Create a block
id: Buat sebuah blok
