Translations.com GlobalLink Connect (7.x-7.0) - en to ja translation catalogue (67 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Project
ja: プロジェクト

en: Go
ja: 実行

en: Reset
ja: リセット

en: Password
ja: パスワード

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Preview
ja: プレビュー

en: Update
ja: 更新

en: Add
ja: 追加

en: Menu
ja: メニュー

en: Upload
ja: アップロード

en: Node
ja: ノード

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: String
ja: 文字列

en: Show
ja: 表示

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Clear
ja: クリアー

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Entity
ja: エンティティ

en: Sticky
ja: 固定

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: User Id
ja: ユーザーID

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Multilingual options
ja: 多言語オプション

en: Any
ja: いずれか

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Importing
ja: インポート

en: Bundle
ja: バンドル

en: All languages
ja: すべての言語

en: File Type
ja: ファイル形式

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Translation mode
ja: 翻訳モード

en: String contains
ja: 含まれる文字列

en: English (provided by Drupal)
ja: 英語 (Drupal内蔵)

en: Both translated and untranslated strings
ja: 翻訳済み・未翻訳の文字列の両方

en: Only translated strings
ja: 翻訳済みの文字列のみ

en: Only untranslated strings
ja: 未翻訳の文字列のみ

en: All text groups
ja: すべてのテキストグループ

en: Interface
ja: インターフェース

en: No file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされませんでした。

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Workbench
ja: ワークベンチ

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
ja: ローカライズします。@item_name_multiple_capitalizedは、すべての言語に共通ですが、その名前と説明をローカライズすることができます。

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
ja: 翻訳する。異なる@item_name_multipleは、言語ごとに許可され、それらは翻訳することができます。

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
ja: 修正済み言語。@item_name_multiple_capitalizedは、グローバルな言語を持ち、
    その言語のページのためだけに表示されます。
