Glossary (7.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (103 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: enabled
uk: увімкнено

en: Operations
uk: Операції

en: List
uk: Список

en: disabled
uk: вимкнено

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: none
uk: немає

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Icon
uk: Іконка

en: Add term
uk: Додати термін

en: Configuration has been updated.
uk: Конфігурація була оновлена.

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: General
uk: Загальне

en: normal
uk: звичайно

en: seconds
uk: секунд(и)

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: edit term
uk: редагувати термін

en: Your search yielded no results
uk: За вашим пошуковим запитом нічого не знайдено

en: administer taxonomy
uk: адмініструвати таксономію

en: access administration pages
uk: доступ до сторінок адміністрування

en: administer filters
uk: адмініструвати фільтри

en: Glossary
uk: Глосарій

en: glossaries
uk: глосарії

en: Maintain a glossary on your site.
uk: Підтримка глосарія на вашім сайті.

en: Search Glossary
uk: Пошук у глосарії

en: Glossary Search
uk: Пошук по Глосарію

en: Glossary Settings
uk: Налаштування Глосарія

en: Select how you want the Glossary module to behave.
uk: Виберіть як потрібно використовувати модуль Глосарій.

en: Settings for the !name input format.
uk: Налаштування формату вводу !name.

en: Do you want to show all terms on one glossary page or break up the glossary into a page for each first letter (i.e. many pages).
uk: Прагнете показувати всі терміни на одній сторінці глосарія або розбити глосарій на сторінки для кожної першої букви ( тобто багато сторінок)

en: Show glossary term descriptions on the Glossary page.
uk: Відображати опис терміна на сторінці модуля Глосарій.

en: Show only the single term.
uk: Відображати тільки одиничний термін.

en: This filter may be cached.
uk: Цей фільтр може бути кешовано

en: You are using a minimum cache lifetime of !life.
uk: У цей момент установлений час життя кеша: !life.

en: You do not have a minimum cache lifetime.
uk: Мінімальний час життя кеша не встановлено

en: This filter may not be cached.
uk: Цей фільтр не може бути кешовано

en: Term matching
uk: Збіг термінів.

en: Case sensitivity
uk: Чутливість до регістру

en: Replace matches
uk: Варіанти заміни

en: Blocked elements
uk: Заблоковані елементи

en: Link style
uk: Стиль посилання

en: Term Indicator
uk: Індикатор терміна

en: Superscript
uk: Надрядковий індекс

en: Glossary Icon URL
uk: URL Іконок Глосарія

en: Glossary filter
uk: Фільтр глосарія

en: Glossary Indicators
uk: Індикатори глосарію

en: Disable Glossary indicators
uk: Заборонити індикатори глосарію

en: Check this box to disable the display of Glossary indicators.
uk: Оберіть цю опцію для заборони індикаторів глосарію.

en: Glossaries
uk: Глосарії

en: See also
uk: Дивіться також

en: Cache_filter cleared.
uk: Cache_filter очищений.

en: The filter cache has been cleared. There may be a temporary performance degradation while it is rebuilt.
uk: Кеш фільтра очищений. Це може привести до тимчасової затримки роботи сайту

en: The Glossary module has been uninstalled. You will still need to decide what to do with vocabularies that were used.
uk: Модуль Глосарій був вилучений, але вам усе ще необхідно вирішити, що робити з словником, який використовувався з модулем.

en: Link type
uk: Тип посилання

en: This page and its tabs allow you to control how the Glossary module functions.
uk: Ця сторінка і її вклакдки дозволяють управляти модулем Глосарій функцій.

en: Maintain one or more glossaries on your site.
uk: Укажіть, один або кілька глосаріїв, що будуть на вашому сайті

en: <a href="!url">Glossary settings page</a>
uk: <a href="!url">Сторінка налаштувань глосарія</a>

en: Glossary: Search
uk: Глосарії: Пошук

en: Glossary: Random
uk: Глосарій: У випадковому порядку

en: Glossary block !blk has not been configured.
uk: Блок модуля Глосарії !blk не був налаштований

en: Choose from
uk: Оберіть з

en: Update every
uk: Оновлювати кожні

en: Show term as link
uk: Відображати терміни як посилання

en: Alphabet
uk: Абетка

en: Alphabet settings.
uk: Налаштування алфавіту.

en: Glossary search results
uk: Результати пошуку по глосарію

en: Additionally, these HTML elements will not be scanned: %blocked.
uk: Наступні елементи не будуть промарковані в жодному разі: %blocked.

en: Glossary terms will be automatically marked with links to their descriptions. If there are certain phrases or sections of text that should be excluded from glossary marking and linking, use the special markup, [no-glossary] ... [/no-glossary].
uk: Терміни з глосарію будуть автоматично промарковані та переведені в лінки до їх пояснень. Якщо в деяких фрагментах тексту треба уникнути маркування до глосарію, скористуйтеся тегами [no-glossary] ... [/no-glossary].

en: search for term
uk: пошук терміна

en: Edit @name
uk: Редагувати @name

en: Glossary settings
uk: Налаштування глосарію

en: Glossary name
uk: Назва глосарію

en: No applicable vocabularies were found, please check your settings.
uk: Не знайдено жодного призначеного словника, перевірте налаштування таксономії.

en: Glossary Page
uk: Сторінка Глосарія

en: Separate letters.
uk: Розділити букви

en: Enter all the digits of your alphabet, in the correct order.
uk: Уведіть усі літери абетки по черзі

en: Suppress unused letters?
uk: Сховати невикористовувані літери?

en: bullet
uk: маркер

en: em-dash (&#8212;)
uk: довге тире (&#8212;)

en: underscore
uk: символ підкреслювання

en: Configuration saved
uk: Конфігурація збережена

en: Word
uk: Слово

en: Case insensitive
uk: Нечутливий до регістру

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Only the first match
uk: Тільки перший збіг

en: All matches
uk: Усі збіги

en: absolute
uk: абсолютно

en: Hovertip
uk: Спливаюча підказка

en: Click one of the letters above to be taken to a page of all terms beginning with that letter.
uk: Клікніть на одну з цих літер, щоб перейти на сторінку всіх записів, що починаються з такої літери.

en: Character type functions (ctype)
uk: Функції по роботі з типами символів (ctype)

en: The Glossary module requires that you configure PHP with --enable-ctype.
uk: Модуль Глосарії вимагає що б PHP був скомпільований із прапором --enable-ctype.

en: Term link class
uk: Клас посилання на термін

en: Enter all the letters of your alphabet, in the correct order, and in lower case.
uk: Уведіть усі літери абетки, у правильній послідовності й у нижньому регістрі.

en: administer >> content >> taxonomy
uk: керування >> уміст >> таксономія

en: administer >> site configuration >> input formats
uk: керування >> конструкція сайту >> формати введення

en: administer >> site configuration >> glossary
uk: керування >> конструкція сайту >> глосарій

en: edit this term and definition
uk: редагувати термін і визначення

en: search for content using this term
uk: пошук матеріалів в якому є присутнім даний термін
