govCMS (7.x-2.13) - en to id translation catalogue (70 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: user
id: anggota

en: Content
id: Konten

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Enabled
id: Aktif

en: Cost
id: Biaya

en: Tags
id: Tag

en: Date
id: Tanggal

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Top
id: Atas

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: Visible
id: Terlihat

en: Event
id: Acara

en: Text
id: Teks

en: Statistics
id: Statistik

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Error
id: Kesalahan

en: Contact
id: Kontak

en: Bottom
id: Dasar

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Location
id: Lokasi

en: Fields
id: Bidang isian

en: Events
id: Acara

en: here
id: di sini

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Appearance
id: Penampilan

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Middle
id: Tengah

en: Reference
id: Referensi

en: Permissions
id: Izin

en: Promotions
id: Promosi

en: Promotion
id: Promosi

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: Login attempt failed for %user.
id: Usaha login gagal untuk %user.

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: News
id: Berita

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Finish
id: Selesai

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Path to custom icon
id: Lokasi ke ikon buatan sendiri

en: Main menu
id: Menu utama

en: Example content
id: Contoh konten

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: @drupal installation complete
id: Instalasi @drupal sudah selesai

en: Upload icon image
id: Unggah gambar ikon

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Congratulations, you installed @drupal!
id: Selamat, Anda berhasil memasang @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
id: Periksa kembali pesan di atas sebelum mengunjungi situs <a href="@url">Situs baru Anda </ a>.

en: Status message
id: Pesan status

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Editing
id: Pengeditan

en: Provides default xmlsitemap configuration.
id: Sediakan konfigurasi standar petasitusXML.

en: Sitemap and Feeds
id: Peta situs dan Feeds

en: Site map and Feeds
id: Peta situs dan Feeds
