govCMS (7.x-2.25) - en to ja translation catalogue (85 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: user
ja: ユーザー

en: Content
ja: コンテンツ

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Enabled
ja: 有効

en: Cost
ja: 原価

en: Tags
ja: タグ

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Top
ja: トップ

en: Icon
ja: アイコン

en: Time
ja: 時間

en: Visible
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Statistics
ja: 統計

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Error
ja: エラー

en: Contact
ja: コンタクト

en: Node
ja: ノード

en: Menu Block
ja: メニューブロック

en: Bottom
ja: ボトム

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Location
ja: 場所

en: Fields
ja: フィールド

en: Events
ja: イベント

en: here
ja: こちら

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Appearance
ja: テーマ

en: Blog
ja: ブログ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Hidden
ja: 非表示

en: Middle
ja: 中

en: Slide
ja: スライド

en: Reference
ja: 参照

en: Permissions
ja: 権限

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Login attempt failed for %user.
ja: %user さんがログインに失敗しました。

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Finish
ja: 終了

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Publication
ja: 公表

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: File title
ja: ファイルタイトル

en: Path to custom icon
ja: カスタムアイコンへのパス

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Minimum password length
ja: パスワードの最小の長さ

en: Add roles
ja: 役割の追加

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
ja: 選択したユーザーに追加する役割を選択してください。

en: Remove roles
ja: 役割の削除

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
ja: 選択したユーザーから削除する役割を選択してください。

en: Example content
ja: コンテンツの例

en: Compact
ja: コンパクト

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: Upload icon image
ja: アイコン画像のアップロード

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Navigation bar
ja: ナビゲーションバー

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ja: 上記のメッセージを確認してから<a href="@url">あなたの新しいサイト</a> にアクセスしてください。

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ja: <strong>ユーザーメニュー</strong>に、ユーザーアカウント関係のリンクとログアウトリンクが含まれています。

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Editing
ja: 編集

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Basic Page
ja: 基本ページ
