GovCMS (7.x-3.1) - en to ar translation catalogue (72 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: user
ar: مستخدم

en: Content
ar: المحتوى

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Enabled
ar: مفعل

en: Cost
ar: كلفة

en: Tags
ar: وسوم

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Image
ar: الصورة

en: Name
ar: الاسم

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Top
ar: الأعلى

en: Icon
ar: أيقونة

en: Time
ar: الوقت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Visible
ar: مرئي

en: Menu
ar: القائمة

en: Event
ar: الحدث

en: Text
ar: نص

en: Updates
ar: التحديثات

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: User
ar: المستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Error
ar: خطأ

en: Contact
ar: اتصل

en: Node
ar: العقدة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Location
ar: الموضع

en: Fields
ar: الحقول

en: Events
ar: الفعاليات

en: here
ar: هنا

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Appearance
ar: المظهر

en: Blog
ar: المدونة

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Hidden
ar: مخفي

en: Reference
ar: مرجع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Login attempt failed for %user.
ar: لقد فشلت محاولة دخول %user.

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Finish
ar: إنهاء

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Constraint
ar: قيد

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Compact
ar: المدمج

en: @drupal installation complete
ar: اكتمل تركيب @drupal

en: Upload icon image
ar: رفع صورة الأيقونة

en: Link to
ar: رابط ل

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: User menu
ar: قائمة المستخدم

en: Congratulations, you installed @drupal!
ar: هنيئا، لقد قمت بتثبيت @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ar: من فضلك راجع الرسائل أعلاه قبل التوجه إلى <a href="@url">موقعك الجديد</a>.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ar: تحتوي قائمة <em>المستخدم</em> على الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم، كرابط 'تسجيل الخروج'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Download full release
ar: تحميل الإصدار الكامل
