GovCMS (7.x-3.14) - en to uk translation catalogue (97 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Content
uk: Вміст

en: Read more
uk: Читати далі

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Cost
uk: Вартість

en: Tags
uk: Теґи

en: File
uk: Файл

en: Date
uk: Дата

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Top
uk: Зверху

en: Icon
uk: Іконка

en: Time
uk: Час

en: URL
uk: URL-адреса

en: Visible
uk: Видиме

en: Menu
uk: Меню

en: Event
uk: Подія

en: Text
uk: Текст

en: Updates
uk: Оновлення

en: Statistics
uk: Статистика

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Error
uk: Помилка

en: Contact
uk: Контакт

en: Node
uk: Матеріал

en: Menu Block
uk: Блок меню

en: Bottom
uk: Знизу

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Location
uk: Місце розташування

en: Fields
uk: Поля

en: Events
uk: Події

en: here
uk: тут

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Blog
uk: Блоґ

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Additional options
uk: Додаткові параметри

en: Hidden
uk: Приховано

en: Middle
uk: Середина

en: Slide
uk: Сковзання

en: Reference
uk: Посилання

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Promotions
uk: Просування

en: Theme settings
uk: Налаштування теми

en: Documents
uk: Документи

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: News
uk: Новини

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Publications
uk: Публікації

en: File description
uk: Опис файлу

en: Feedback
uk: Зворотній зв'язок

en: Finish
uk: Завершити

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Publication
uk: Публікація

en: First sidebar
uk: Перша бічна панель

en: Second sidebar
uk: Друга бічна панель

en: Path to custom icon
uk: Шлях до власної іконки

en: Constraint
uk: Часові рамки

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Minimum password length
uk: Мінімальна довжина паролю

en: Add roles
uk: Додати ролі

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
uk: Оберіть одну або декілька ролей, що ви вважаєте за необхідне надати обраним користувачам.

en: Remove roles
uk: Видалити ролі

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
uk: Оберіть одну або декілька ролей, що ви вважаєте за вилучити у обраних користувачів.

en: Example content
uk: Приклад вмісту

en: Compact
uk: Компактний

en: @drupal installation complete
uk: @drupal встановлено

en: Upload icon image
uk: Викласти зображення іконки

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Highlight
uk: Підсвітити

en: Navigation bar
uk: Панель навіґації

en: User menu
uk: Меню користувача

en: Footer region
uk: Область нижнього колонтитулу

en: Congratulations, you installed @drupal!
uk: Вітаємо, Ви встановили @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
uk: Перегляньте повідомлення вище, перед відвідуванням <a href="@url">Вашого нового сайту</a>.

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
uk: Меню <em>Користувача</em> містить посилання, повязані з обліковим записом користувача, в тому числі і посилання на "Вихід з сайту".

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
uk: <em>Головне</em> меню використовується на більшості сайтів для доступу до його основних розділів і найчастіше знаходиться у верхній навігаційній панелі.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
uk: Введіть слова розділені комою для опису вашого матеріалу.

en: Event Date
uk: Дата події

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: Editing
uk: Редагування

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Columns: 1
uk: Колонки: 1

en: Chosen
uk: Обрано

en: Event details
uk: Подробиці події

en: Front
uk: Спереду

en: Smaller text
uk: Маленький текст
