GovCMS (7.x-3.21) - en to pt translation catalogue (86 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Read more
pt: Leia mais

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Cost
pt: Custo

en: File
pt: Arquivo

en: Date
pt: Data

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Top
pt: Superior

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: Visible
pt: Visível

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: Updates
pt: Atualizações

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Error
pt: Erro

en: Contact
pt: Contato

en: Menu Block
pt: Bloco de Menu

en: Bottom
pt: Inferior

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Location
pt: Localização

en: Fields
pt: Campos

en: Events
pt: Eventos

en: here
pt: aqui

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Appearance
pt: Aparência

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Hidden
pt: Oculto

en: Middle
pt: Meio

en: Reference
pt: Referência

en: Permissions
pt: Permissões

en: Promotions
pt: Promoções

en: Promotion
pt: Promoção

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Documents
pt: Documentos

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: News
pt: Notícias

en: Quick Links
pt: Links Rápidos

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Publications
pt: Publicações

en: File description
pt: Descrição do arquivo

en: Finish
pt: Finalizar

en: Submission date
pt: Data de envio

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Publication
pt: Publicação

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Second sidebar
pt: Segunda barra lateral

en: Path to custom icon
pt: Caminho para o ícone

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Minimum password length
pt: Tamanho mínimo da senha

en: Add roles
pt: Adicionar papéis

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
pt: Escolha um ou mais papéis que você gostaria de oferecer aos usuários selecionados.

en: Remove roles
pt: Remover papéis

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
pt: Escolha um ou mais papéis que você gostaria de remover dos usuários selecionados.

en: Example content
pt: Conteúdo de exemplo

en: Compact
pt: Compacto

en: @drupal installation complete
pt: Instalação do @drupal completa

en: Upload icon image
pt: Enviar ícone

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Navigation bar
pt: Barra de navegação

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: Congratulations, you installed @drupal!
pt: Parabéns, você instalou o @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
pt: Leia as mensagens acima novamente antes de visitar <a href="@url">seu novo site</a>.

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pt: O menu <em>Usuário<em> contém links relacionados à conta do usuário, e também o link para fechar a sessão.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Editing
pt: Editando

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Columns: 1
pt: Colunas: 1

en: About Us
pt: Sobre nós

en: Basic Page
pt: Página Básica

en: File (PDF)
pt: Arquivo (PDF)
