GovCMS (7.x-3.23) - en to it translation catalogue (68 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Content
it: Contenuto

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Enabled
it: Attivato

en: Cost
it: Costo

en: Tags
it: Etichette

en: Date
it: Data

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Top
it: In cima

en: Icon
it: Icona

en: Time
it: Data e ora

en: Visible
it: Visibile

en: Event
it: Evento

en: Text
it: Testo

en: Statistics
it: Statistiche

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Error
it: Errore

en: Contact
it: Contatto

en: Node
it: Nodo

en: Bottom
it: In fondo

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Location
it: Posizione

en: Fields
it: Campi

en: here
it: qui

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Appearance
it: Aspetto

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Hidden
it: Nascosto

en: Reference
it: Riferimento

en: Permissions
it: Permessi

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: Documents
it: Documenti

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: File description
it: Descrizione del file

en: Finish
it: Termina

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Path to custom icon
it: Path dell'icona personalizzata

en: Main menu
it: Menu principale

en: Add roles
it: Aggiungi ruoli

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
it: Seleziona uno o più ruoli da assegnare agli utenti selezionati.

en: Remove roles
it: Rimuovi ruoli

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
it: Seleziona uno o più ruoli da rimuovere dagli utenti selezionati.

en: Example content
it: Contenuti di esempio

en: Compact
it: Compatto

en: @drupal installation complete
it: Installazione di @drupal completata

en: Upload icon image
it: Carica l'immagine dell'icona

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Navigation bar
it: Barra di navigazione

en: Congratulations, you installed @drupal!
it: Congratulazioni, hai installato @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
it: Controlla i messaggi in alto prima di visitare  <a href="@url">il tuo nuovo sito</a>.

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
it: Il menu <em>Utente</em> contiene collegamenti relativi al profilo utente, così come il collegamento per la disconnessione.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Editing
it: Modifica

en: Highlighted
it: Evidenziato
