GovCMS (7.x-3.24) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Enabled
fr: Activé

en: Cost
fr: Coût

en: Tags
fr: Étiquettes

en: File
fr: Fichier

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Top
fr: Haut

en: Icon
fr: Icône

en: Time
fr: Heure

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Statistics
fr: Statistiques

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Error
fr: Erreur

en: Node
fr: Nœud

en: Menu Block
fr: Bloc de menu

en: Bottom
fr: Bas

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Location
fr: Emplacement

en: Fields
fr: Champs

en: Events
fr: Évènements

en: here
fr: ici

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Appearance
fr: Apparence

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Additional options
fr: Options additionnelles

en: Hidden
fr: Caché

en: Middle
fr: Milieu

en: Slide
fr: Glisser

en: Reference
fr: Référence

en: Permissions
fr: Droits

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Unpublished
fr: Non publié

en: News
fr: Nouvelles

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: File description
fr: Description du fichier

en: Finish
fr: Finir

en: Submission date
fr: Date de soumission

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Path to custom icon
fr: Chemin vers l'icône personnalisée

en: Constraint
fr: Contrainte

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Minimum password length
fr: Longueur minimum du mot de passe

en: Add roles
fr: Ajouter des rôles

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
fr: Choisir un ou plusieurs rôles à assigner aux utilisateurs sélectionnés.

en: Remove roles
fr: Retirer des rôles

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
fr: Choisissez un ou plusieurs rôles que vous souhaitez retirer aux utilisateurs sélectionnés.

en: Example content
fr: Exemple de contenu

en: @drupal installation complete
fr: Installation de @drupal terminée

en: Upload icon image
fr: Transférer l'icône

en: Link to
fr: Lien vers

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Highlight
fr: Surligner

en: Navigation bar
fr: Barre de navigation

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: Congratulations, you installed @drupal!
fr: Félicitations, vous avez installé @drupal !

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fr: Merci de lire les messages suivants avant de visiter <a href="@url">votre nouveau site</a>.

en: Status message
fr: Message d'état

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Event Date
fr: Date de l'évènement

en: Default tags
fr: Étiquettes par défaut

en: Editing
fr: En cours de modification

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Columns: 1
fr: Colonnes : 1

en: About Us
fr: À propos de nous

en: Path is invalid
fr: Le chemin n'est pas valide.

en: File (PDF)
fr: Fichier (PDF)
