GovCMS (7.x-3.28) - en to hu translation catalogue (97 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Slideshow
hu: Diavetítés

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Content
hu: Tartalom

en: Read more
hu: Tovább

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Cost
hu: Költség

en: Tags
hu: Címkék

en: File
hu: Fájl

en: Date
hu: Dátum

en: Image
hu: Kép

en: Name
hu: Név

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Top
hu: Teteje

en: Icon
hu: Ikon

en: Time
hu: Idő

en: URL
hu: Webcím

en: Visible
hu: Látható

en: Menu
hu: Menü

en: Event
hu: Esemény

en: Text
hu: Szöveg

en: Updates
hu: Frissítések

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Error
hu: Hiba

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Node
hu: Tartalom

en: Bottom
hu: Alja

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Location
hu: Helyszín

en: Fields
hu: Mezők

en: Events
hu: Események

en: here
hu: ide

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Add new comment
hu: Új hozzászólás

en: Additional options
hu: További beállítások

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Middle
hu: Közép

en: Slide
hu: Csúsztatás

en: Reference
hu: Referencia

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Promotions
hu: Népszerűsítések

en: Promotion
hu: Népszerűsítés

en: Theme settings
hu: Sminkbeállítások

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: News
hu: Hírek

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Publications
hu: Közlemények

en: File description
hu: Fájlleírás

en: Feedback
hu: Visszajelzés

en: Finish
hu: Befejezés

en: Submission date
hu: Beküldés dátuma

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Warning message
hu: Figyelmeztető üzenet

en: First sidebar
hu: Első oldalsáv

en: Second sidebar
hu: Második oldalsáv

en: Path to custom icon
hu: Saját ikon elérési útvonala

en: Constraint
hu: Megkötés

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Minimum password length
hu: A jelszó legkisebb hossza

en: Add roles
hu: Szerepkörök hozzáadása

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
hu: Ki kell választani egy vagy több szerepkört, melyet a kiválasztott felhasználókhoz kell rendelni.

en: Remove roles
hu: Szerepkörök eltávolítása

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
hu: Ki kell választani egy vagy több szerepkört, melyet a kiválasztott felhasználóktól el kell venni.

en: Example content
hu: Példa tartalom

en: Compact
hu: Tömör

en: @drupal installation complete
hu: A @drupal telepítése sikeres volt

en: Upload icon image
hu: Webhely ikon feltöltése

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Highlight
hu: Kiemelt

en: Navigation bar
hu: Navigációs sáv

en: User menu
hu: Felhasználói menü

en: Congratulations, you installed @drupal!
hu: A <em>@drupal</em> telepítése sikerült, gratulálunk!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
hu: A fenti üzeneteket át kell nézni az <a href="@url">új webhely</a> meglátogatása előtt.

en: Status message
hu: Állapotüzenet

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
hu: A <em>Felhasználói</em> menü a felhasználói fiókhoz kapcsolódó hivatkozásokat tartalmazza. Például „Kijelentkezés”.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
hu: A <em>Fő</em> menü célja jellemzően a webhely főbb egységeinek hivatkozása, általában a felső navigációs sávban.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
hu: Vesszővel elválasztott szavak listája a tartalom jellemzésére.

en: Event Date
hu: Esemény dátuma

en: Initializing
hu: Előkészítés

en: Read more link
hu: Továbbolvasás hivatkozása

en: Editing
hu: Szerkesztés

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Columns: 1
hu: Oszlopok: 1

en: Path is invalid
hu: Az elérési útvonal érvénytelen

en: Smaller text
hu: Kisebb szöveg

en: Larger text
hu: Nagyobb szöveg

en: Reset text size
hu: Szövegméret visszaállítása

en: Install example content
hu: Példatartalom telepítése
