GovCMS (7.x-3.29) - en to ru translation catalogue (93 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Content
ru: Содержимое

en: Read more
ru: Подробнее

en: Enabled
ru: Включено

en: Cost
ru: Стоимость

en: Tags
ru: Теги

en: File
ru: Файл

en: Date
ru: Дата

en: Image
ru: Изображение

en: Name
ru: Название

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Top
ru: Вверху

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: Visible
ru: Видимый

en: Menu
ru: Меню

en: Event
ru: Событие

en: Text
ru: Текст

en: Updates
ru: Обновления

en: Statistics
ru: Статистика

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: Error
ru: Ошибка

en: Contact
ru: Контакт

en: Node
ru: Материал

en: Bottom
ru: Снизу

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Location
ru: Место

en: Fields
ru: Поля

en: Events
ru: Мероприятия

en: here
ru: здесь

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Appearance
ru: Оформление

en: Blog
ru: Блог

en: Add new comment
ru: Добавить комментарий

en: Additional options
ru: Дополнительные опции

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Middle
ru: По центру

en: Slide
ru: Слайд

en: Reference
ru: Связь

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Promotions
ru: Промоакции

en: Promotion
ru: Продвижение

en: Theme settings
ru: Настройки темы

en: Documents
ru: Документы

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: News
ru: Новости

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Publications
ru: Публикации

en: File description
ru: Описание файла

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Icon width
ru: Ширина иконки

en: Icon height
ru: Высота иконки

en: Finish
ru: Готово

en: Submission date
ru: Время создания записи

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: Publication
ru: Публикация

en: First sidebar
ru: Первая боковая панель

en: Second sidebar
ru: Вторая боковая панель

en: Path to custom icon
ru: Путь к произвольной иконке

en: Constraint
ru: Ограничение

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Minimum password length
ru: Минимальная длина пароля

en: Add roles
ru: Добавить роли

en: Remove roles
ru: Удалить роли

en: Example content
ru: Пример содержания

en: Compact
ru: Компактный

en: @drupal installation complete
ru: Установка @drupal завершена

en: Upload icon image
ru: Закачать изображение иконки

en: Page top
ru: Верх страницы

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Highlight
ru: Подсвеченный

en: Navigation bar
ru: Навигационная панель

en: User menu
ru: Меню пользователя

en: Congratulations, you installed @drupal!
ru: @drupal успешно установлен, поздравляем!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ru: Перед тем, как войти <a href="@url">на свой новый сайт</a>, просмотрите информацию, которая показана выше.

en: Status message
ru: Статус

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ru: Меню пользователя содержит ссылки, связанные с учётной записью текущего пользователя, а также ссылку «Выход».

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ru: Меню основных ссылок показывает главные разделы сайта. Обычно выводятся в виде горизонтальной полосы вверху страницы.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ru: Введите через запятую список слов, описывающих ваше содержимое.

en: Event Date
ru: Дата события

en: Editing
ru: Редактирование

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Columns: 1
ru: 1 колонка

en: Chosen
ru: Выбранный(е)

en: Event details
ru: Подробности события
